İran’da devlet yanlısı yürüyüşçüler göstericilerin idam edilmesini istedi!

İran’da devlet yanlısı yürüyüşçüler göstericilerin idam edilmesini istedi!

İran’da bir kadının polis nezaretinde ölmesiyle gerçekleşmeye başlayan hükümet karşıtı gösterilerle ilgili olarak devlet yanlısı vatandaşlar da meydanlara indi ve göstericileri protesto etti.


Bir kadının, polis nezaretinde ölümü haberiyle birlikte tetiklenen hükümet karşıtı ayaklanmalara karşı koymak için Cuma günü İran’ın birçok şehrinde devlet yanlıları tarafından gösteriler düzenlendi.

ORDUNUN AÇIKLAMA YAPMASININ ARDINDAN BAŞLADI!

Gösteriler, İran ordusunun huzursuzluğun arkasındaki “düşmanlarla” yüzleşeceğini söylemesinin ardından başladı.

Düzenlenen bu yürüyüşlerde devlet yanlısı vatandaşlar, protestocuların infaz edilmesini istedi!

“İDAM EDİLMELİ”

İran devlet televizyonunun canlı yayınına göre, göstericiler hükümet karşıtı protestocuları “İsrail’in askerleri” olarak kınadı. Ayrıca, ülkenin din adamlarının yetkililere destek vermeye çalışmak için kullandıkları ortak sloganlar ise “Amerika’ya ölüm” ve “İsrail’e ölüm” oldu.

Bu sloganların yanı sıra öfkeli kalabalık, “Kur’an’ı ihlal edenler idam edilmeli.” sloganları attı.

KİŞİSEL KISITLAMALARIN YANI SIRA YAŞANAN EKONOMİK PROBLEMLER!

İranlılar, ahlak polisi tarafından “uygun olmayan kıyafet” giydiği için tutuklanan ve tutuklandıktan sonra geçen hafta hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini davası için kitlesel protestolar düzenlediler.

İran’ın kolluk kuvvetlerine bağlı ahlak polisi, ülkenin dini otoriteleri tarafından tarif edildiği gibi İslam ahlakına saygı gösterilmesini sağlamakla görevlendiriliyor.

Amini’nin ölümü, İran’da kişisel özgürlüklere getirilen kısıtlamalar, kadınlar için katı kıyafet kuralları için düzenlenirken, yaptırımlardan sarsılan İran ekonomisi gibi konularda da öfkeyi yeniden alevlendirdi.

PROTESTOCULARA UYARI MESAJI!

İran ordusu Cuma günü, Mahsa Amini’nin ölümü ile öfkelenen protestoculara bir uyarı olarak mesaj gönderdi. Gönderilen mesajda ise “Bu umutsuz eylemler, İran düşmanlarının, İslami rejimi zayıflatmak için kurduğu şeytani stratejisinin bir parçasıdır.” Denildi.

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alavi de Cuma günü “isyancılar” olarak nitelendirdiği eylemcileri, “dini değerleri yenme hayalleri ve asla gerçekleşmeyecek bir devrim başarısı” konusunda uyardı.

2019 OLAYLARININ TEKRARLANMASINDAN KORKUYORLAR!

İran Devlet televizyonu, silahlı Kürt muhalif grupların konuşlandığı Irak sınırı da dahil olmak üzere İran’ın kuzeybatısında iki gizli silah, patlayıcı ve iletişim teçhizatı ele geçirildiğini ve iki kişinin de tutuklandığını söyledi.

İran’ın din adamları, Mahsa Amini isimli kadının ölümü ile başlayan bu protestoların, 2019’da benzin fiyatlarındaki artışlar nedeniyle patlak veren, İslam Cumhuriyeti tarihinde yaşanan en kanlı protestolar gibi bir olaya dönüşmesinden korkuyor.

İngiliz haber ajansı Reuters ise gösterilerde1500 kişinin öldüğünü iddia etti.

İran medyası ise Perşembe günü 288 protestocunun tutuklandığını bildirdi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası