Rusya’da son 24 saatte 10 bin kişi “gönüllü olarak” orduya katıldı!

Rusya’da son 24 saatte 10 bin kişi “gönüllü olarak” orduya katıldı!

Rusya, 2. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez seferberlik ilan ederek sokakta gezen vatandaşları durdurup askere almaya başlamıştı. Duruma karşı çıkan 1300’den fazla vatandaş dün tutuklanmıştı. Bugün erken saatlerde Rus ordusu yapılan açıklamada 10.000’e yakın kişinin gönüllü olarak orduya katıldığı aktarıldı.


Rus ordusu, yaptığı açıklamada, Putin’in yedek kısmi seferberlik emri vermesinden yaklaşık 24 saat sonra Ukrayna’da savaşmak için en az 10 bin kişinin gönüllü olarak orduya katıdığını açıkladı.

KENDİ İSTEKLERİYLE GELDİKLERİNİ İDDİA ETTİ

Ordu sözcüsü Vladimir Tsimlyansky, Rusya’nın Interfax haber ajansına verdiği son demeçte, “Kısmi seferberliğin ilk gününde, yaklaşık 10.000 vatandaş bir yönlendirme beklemeden askerlik ofislerine kendi istekleriyle geldi” ifadelerini kullandı.

Ordunun, seferberlikle ilgili kişi ve kuruluşların sorularını yanıtlamak için bir çağrı merkezi kurduğunu da sözlerine ekledi.

CEP TELEFONU ÇEKİMLERİ, EMRE UYULDUĞUNU GÖSTERİYOR

Putin’in duyuruyu yapmasından bu yana sosyal medyada yayınlanan amatör kamera çekimleri, ülke çapında yüzlerce Rus vatandaşının seferberlik emrine uyduğunu gösteriyor.

Sibirya’nın Yakutistan kentinde çekilen görüntülerde, yüzleri gizlenmiş erkeklerin bir otobüse binmeden önce aile üyelerini, bazıları gözyaşları içinde, kucakladığı görüldü.

Popüler Telegram kanalı Mash, seferberlik emrinin bir parçası olarak doğu Habarovsk bölgesinde bir uçağa binmek için bekleyen uzun insan kuyruklarını gösteren görüntüleri yayınladı.

Güney Çeçenistan Cumhuriyetinde çekildiği iddia edilen bir videoda, polis tarafından çevrili yerel bir askere alım ofisinde düzinelerce genç adam görüldü.

RESMİ BİR VİDEO HALA YAYINLANMIŞ DEĞİL

Rusya Savunma Bakanlığı, askere alım merkezlerinden resmi video dağıtmadı ve alınan kişi sayısı hakkında da detaylı bilgi vermedi.

Putin, Çarşamba günü yedek askerlerin orduya katılmasını şart koşan “kısmi seferberlik” emrini vermiş ve Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, seferberlik uyarınca 300.000 kişinin orduya katılmaya çaprılacağını söylemişti.

Çarşamba günü Rusya genelinde seferberliğe karşı doğaçlama gelişen protesto gösterileri sırasında 1.300’den fazla Rus vatandaşı tutuklandı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası