Tahran, İran-Irak savaşının anmasında “yeni balistik füzelerini” gösterdi!

Tahran, İran-Irak savaşının anmasında “yeni balistik füzelerini” gösterdi!

İran savunma teknolojilerinde hızla ilerliyor. İran devlet televizyonunun aktardığı son bilgilere göre, ülkede Perşembe günü 1980-1988 arasında yaşanan İran-Irak savaşını anmak için düzenlenen askeri geçit töreni sırasında, daha önce görülmemiş yeni bir orta menzilli balistik füze ilk kez görüntülendi.


İran’da bir yandan iç karışıklık giderek artarken, öte yandan üretilen yeni silahlar sergilenmeye devam ediliyor.

REZVAN BALİSTİK FÜZELERİ

Askeri bir araca monte edilmiş füzenin görüntülerini yayınlayan kanal, “Sıvı yakıtlı Rezvan balistik füzesinin 1400 kilometre operasyonel menzili var” dedi.

Yeni “Rezvan füzesi”, 1980-88 İran-Irak savaşının başlangıcını anmak için silahlı kuvvetlerin yıllık geçit töreni sırasında Tahran’da sunuldu.

“HASSAS”

Devrim Muhafızları kolordu lideri Tümgeneral Hüseyin Salami, devlet haber ajansı IRNA’ya verdiği demeçte, “Bu hassas bir balistik füze” dedi.

İRAN’IN ÜRETTİĞİ FÜZELERDEKİ AMACI NE?

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, İran’ın yaklaşık 20 çeşit balistik füzenin yanı sıra seyir füzeleri ve insansız hava araçlarına sahip olduğunu da bildiriyor.

Londra merkezli araştırma enstitüsü, İran’ın önceliğinin uzun süredir var olan füzelerini daha hassas hale getirmek olduğunu söyledi.

Şubat ayında Muhafızlar, “1450 kilometre yarıçapındaki” hedefleri vurabilen orta menzilli bir füze olan Kheibar Shekan’ın üretildiğini duyurmuştu.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası