Avustralya, Çin ile düşüşte olan ilişkilerini toparlamaya çalışıyor!

Avustralya, Çin ile düşüşte olan ilişkilerini toparlamaya çalışıyor!

Avustralya Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde gerçekleşen toplantıda Çin Dışişleri ile bir araya gelerek ikili ilişkileri güçlendirmek ve daha istikrarlı hale getirmek ile ilgili görüştü.


Avustralya Dışişleri Bakanı, Pekin’i Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için büyük bir güç olarak nüfuzunu kullanmaya çağırırken, Avustralya’nın özellikle ticarette yaşanan farklılıklara rağmen Çin ile istikrarlı bir ilişki hedeflediğini söyledi.

TİCARİ ENGELLER VE AUKUS İLE EN DÜŞÜK SEVİYEDE!

Avustralya’nın büyük ticaret ortağı Çin ile olan bağları, COVID-19 pandemi döneminde ticaret hacminin düşmesi, buna ek olarak Avustralya’nın Çin’e ticari engeller ile ilgili müdahale suçlamaları ve yakın zamanda yaşanan AUKUS anlaşmasından doğan sorunlar ile birlikte bir dizi anlaşmazlıkların ardından çok düşük seviyede.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong Perşembe günü Çinli mevkidaşı Wang Yi ile yaptığı görüşmenin ardından BM genel kurulu New York’ta gazetecilere verdiği demeçte: “Bunun, daha istikrarlı bir ilişki için her iki tarafın da adım atması gereken uzun bir yol olduğunu düşünüyorum.” Dedi

Wong: “Farklılık konularına gelince, tabii ki iki ülke arasında yaşanan problemlerin başında ticaret blokajları var, benim en başta üzerinde durduğum konu da bu.” Dedi.

İKİLİ İLİŞKİLERİN GELİMİNİ VE ÖNEMİ VURGULANDI

Çin dışişleri bakanlığından Cumartesi günü yapılan açıklamaya göre, toplantıda Çinli bakan, 50 yıllık diplomatik ilişkiler göz önüne alındığında daha esnek olunması ve “kazalara” yatkın olmaması gerektiğini söylediği istikrarlı ikili ilişkilerin önemini vurguladı.

Wang, Çin’in “farklılıkları uygun şekilde çözmeye ve ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini desteklemeye” istekli olduğunu söyledi.

ÇİN, SAVAŞI SONLANDIRMAK İÇİN NÜFUZUNU KULLANMALI!

Toplantının yapıcı olduğunu söyleyen Wong, BM Güvenlik Konseyi’nin veto hakkına sahip beş daimi üyesinden biri olarak Çin’i Ukrayna krizini sona erdirmek için nüfuzunu kullanmaya çağırdı.

Bununla ilgili olarak da “Çin büyük bir güç, Çin’i, savaşı sona erdirmek için etkisini kullanmak için BM tüzüğünü destekleme konusunda özel bir sorumluluğa sahip daimi üye olarak teşvik ediyoruz.” Dedi.

Ayrıca Avustralya Dışişleri Bakanı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yasadışı olduğunu ve Başkan Vladimir Putin’in nükleer silah kullanma tehdidinin “düşünülemez ve sorumsuz” olduğunu söyledi.

Wong, Çin’de gözaltına alınan ve casusluk suçlamasıyla karşı karşıya kalan Avustralyalı gazeteci Cheng Lei ve yazar Yang Hengjun’un sorununu da mevkidaşı Wang’la gündeme getirdiğini söyledi.

ESKİ HÜKÜMETİN TAVRINI UNUTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR!

Üç ay içinde iki diplomatın ikincisini Perşembe günü gerçekleştirdikleri bu toplantı, Avustralya’nın yeni seçilen İşçi Partisi hükümetinin, önceki muhafazakar hükümetin döneminde keskin bir şekilde sekteye uğrayan ilişkileri yeniden kurmaya çalıştığı yorumlarını beraberinde getirdi.

Başbakan Yardımcısı Richard Marles bu hafta “eski hükümetin konuşma biçiminde kavgacı bir tavır olduğunu kendilerinin ise bu tavrı değiştirmek istediklerini” söyledi.

Kaynak:Reuters

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası