Bayraktar TB-2’ler Nijerya’ya gidiyor: Tekerine taş değmesin!

Bayraktar TB-2’ler Nijerya’ya gidiyor: Tekerine taş değmesin!

Nijerya Ordusu’nun Türkiye’den Bayraktar TB2 İHA satın aldığı iddia edilmişti. Twitter’da dolaşıma giren bir fotoğraf bu müjdeyi doğrular nitelikte.


Bu kapsamda Baykar’ın üretim tesisinden paylaşılan görüntülerde Nijerya bayrağının üzerinde olduğu Bayraktar TB2 SİHA’lar görülmekte.

OvieNews adlı Twitter kullanıcısı tarafından aktarıldığı üzere, bir grup Nijeryalı SİHA pilotu, 2022 yılının Mayıs ayından beri Türkiye’de İHA pilotluğu konusunda eğitim almakta.

Image

Eğitimleri biten pilotların Nijerya’ya gönderildiği ve teslim edilecek TB2 SİHA’ların Kuzeybatı, Kuzeydoğu ve Kuzey Merkez’de konuşlandırılacağı belirtildi.

Ek olarak 2 adet yer kontrol istasyonunun ve 6 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın Ekim ayında Nijerya’ya teslim edileceği iddia edildi.

Nijerya, kanun kaçakları, ayrılıkçılar ve teröristlerin sürekli saldırısı altında ve çıkış yolunu Türk doktrininde görüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası