Fas ile İsrail arasında drone ticareti gerçekleşecek!

Fas ile İsrail arasında drone ticareti gerçekleşecek!

Fas’a, Rabat ve Tel Aviv arasındaki güvenlik ve askeri işbirliği anlaşmasının bir parçası olarak İsrail tarafından drone teknolojisi verildi. 


İsrail tarafından Fas’a, iki ülke arasındaki güvenlik ve askeri işbirliği anlaşmasına istinaden İsrail üretimi drone teknolojisi verildi.

GELİŞMİŞ VE TEKNOLOJİK SİSTEMLER!

İki ülke arasında gerçekleşen bu anlaşma, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Fas’ın Ulusal Savunma İdaresinden sorumlu Bakanı Abdellatif Loudiyi tarafından geçen Kasım ayında imzalanmıştı.

İsrail Savunma Bakanlığı, yerel güvenlik kaynaklarından, söz konusu teknolojinin Elbit Systems tarafından üretilen, elektronik savaş için gizli Elenit istihbarat sistemiyle bağlantılı olduğunu bildirdi.

Ayrıca bakanlık ve Elbit Systems, hava savunma sistemleri üzerinden radar sinyallerini toplamak için kullanılan elektronik destek sistemlerinin, saldırılara karşı önlemler için komuta ve kontrol sistemleri ile donatılmış yer birimlerinin teslimini doğruladı.

HAVADAN VE KARADAN TEHDİTLERE KARŞI ETKİLİ!

Aynı kaynaklara göre, bu birimler Fas silahlı kuvvetlerinin hava ve kara tehditlerine etkin bir şekilde yanıt vermesini sağlayacak.

İsrail raporları, anlaşmanın otuz aylık bir sözleşme için 70 milyon dolara kadar olduğunu söylüyor.

Ayrıca yapılan açıklamalarda, Fas’ın yakın zamanda İsrail devletinin de yüzde 50’sine sahip olduğu Blue Bird isimli şirketten 150 askeri insansız hava aracından oluşan bir filo elde ettiğine dikkat çekildi.

TÜRKİYE’NİN BAYRAKTAR TB2’Sİ İLE ENTEGRE EDİLEBİLİR!

Teknolojinin, İsrail yapımı Harop ve Türkiye’nin Bayraktar TB2’si gibi Fas tarafından halihazırda konuşlandırılan dronelarla birlikte entegre edilerek kolaylıkla da kullanılabildiği açıklandı. 

Duyuru, Fas ve İsrail arasındaki başka bir hava savunma anlaşmasının ayrıntılarıyla da örtüşmekte. 

FAS – İSRAİL ARASINDA NORMALLEŞME ADIMLARI

Fas ile İsrail arasında 2020’de imzalan normalleşme anlaşması sonrası özellikle son dönemde ilişkileri daha ileri seviyeye taşımaya yönelik adımların hız kazandığı görülüyor.

İsrailli yetkililerin Rabat ziyaretleri, burada çeşitli düzeylerde Faslı bakanlar ve yetkililerle gerçekleştirdikleri görüşmeler normalleşme sürecinin ivme kazandığını teyit eder nitelikte.

İki ülke arasındaki normalleşme sürecine ilişkin, bazı uzmanlar son dönemde kaydedilen ivmeye dikkati çekerken bazıları ise ilişkilerin daha önceki anlaşmalara göre normal seyrinde ilerlediğini düşünüyor.

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen bu görüşmeler ile İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı’nın Rabat ziyaretinin, Fas-İsrail-ABD iş birliğinin Afrika başta olmak üzere dışarıya taşınmasının işareti olduğunu savunan Hammudi, “ABD’nin desteğiyle iki ülke arasındaki normalleşmenin hedefi Afrika. Bu da Fas’ın bölgesel konumunu güçlendirecektir.” diye konuştu.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası