Hanan Elatr: Cemal Kaşıkçı’yı casus yazılım Pegasus öldürdü!

Hanan Elatr: Cemal Kaşıkçı’yı casus yazılım Pegasus öldürdü!

Cemal Kaşıkçı’nın karısı Hanan Elatr, Kaşıkçı’nın ölümü ile ilgili olarak İsrail’in kara listedeki casus yazılımı Pegasus’u dava edecek.


Suudi istihbaratı tarafından öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın eşi, NSO Group tarafından geliştirilen kötü şöhretli İsrail casus yazılımına dava açmayı planlıyor.

CASUS YAZILIMIN TELEFONA YÜKLENMESİNDEN BAE’Yİ SORUMLU TUTUYOR!

52 yaşındaki Hanan Elatr, İsrailli şirketin Pegasus yazılımını cep telefonuna yüklemeye karıştıkları iddiasıyla Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) dava açmayı planlıyor .

On ülkedeki 17 medya kuruluşundan 80’den fazla gazetecinin ortaklaşa yürüttüğü Pegasus Projesi’nin çığır açan araştırmasının ardından Kaşıkçı’nın yakın çevresine yönelik saldırının detayları ortaya çıktı.

SOMUT KANITLAR VAR!

Soruşturma grubu tarafından telefonların adli analizi, geçen yıl İsrail firmasının casus yazılımının Kaşıkçı’ya yakın insanları hem ölümünden önce hem de sonra izlemek amacıyla kullanıldığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkardı.

Kaşıkçı’nın karısı Hanan Elatr’a ait telefon, NSO müşterileri tarafından olası gözetleme için seçilen 50.000 sızdırılmış numara listesindeydi.

İSRAİL, ÖNEMLİ KİŞİLERİN CİHAZLARINI HACKLEDİKLERİNİ AÇIKLADI!

İsrail, NSO tarafından üretilen Pegasus programı ile gazetecilerin, başbakanların, yetkililerin ve insan hakları aktivistlerinin telefonlarını hacklemek için kullanıldığını açıklamasının ardından, geçen Temmuz ayından bu yana casus yazılım ihracatını durdurması için küresel baskı altında. 

NSO ayrıca, müşterilerini bilgisayar korsanlığı riskine sokmakla suçlayan büyük teknoloji şirketlerinden gelen davalar ve eleştirilerle de karşı karşıya kaldı. Apple, dava açan en önemli şirketler arasında yer aldı.

Geçtiğimiz yıl yaptığı ilginç açıklamalar ile İsrail dikkatleri üzerine çekmiş ve “Bir SMS ile insanların hayatlarını karartabildiğini” belirtmişti!

“BU SUÇA KARIŞAN HERKES HESAP VERMELİ!”

The Guardian’a konuşan Hanan, “Bu korkunç suça karışan herkesin hesap vermesini sağlamak önemli. Kocam barışçıl bir adamdı. Amerikan adaletine inanıyorum.” dedi .

Ayrıca Hanan, cinayetten önceki dönemde kocasını ve ona en yakın olanları karşı potansiyel olarak kimin casusluk yaptığını tam olarak ortaya çıkarmak için ABD mahkemelerini kullanmaya kararlı olduğunu söyledi.

BU CASUSLUK OLAYI İLK DEĞİL!

Hanan daha önce telefon korsanlığına maruz kaldığından bahsetmişti. Hanan Elatr, “Cemal, bunun olabileceği konusunda beni daha önce uyarmıştı. Cemal’in başına gelen her şeyden benim aracılığımla haberdar olduklarına beni ikna etmişti.” Dedi.

Cemal Kaşıkçı’nın muhaliflerle yaptığı konuşmaların telefonu aracılığıyla izlenmiş olabileceğinden endişe duyduğunu da sözlerine eklerken; “Telefonumu (Virginia’daki evlerinde) çay masasında bıraktığını, telefonun masada bulunduğu zamanlarda Cemal haftada iki kez Suudi bir adamla konuşuyordu.” Dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası