İrlandalılar sokağa döküldü

İrlandalılar sokağa döküldü

Bu yıl, ülke ekonomileri bir enflasyon dalgasıyla mücadele etmeye çalışıyor. Özellikle Avrupa Bölgesi, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla körüklenen enflasyonla başı büyük belada.  İrlanda’da halk, fiyat artışlarını protesto etmek için sokağa döküldü. Fakat, vatandaşları tatmin edecek bir çözüm yolu şu an gözükmüyor…


Binlerce kişi, İrlanda’nın başkenti Dublin’de artan yaşam maliyetlerini protesto etmek için toplandı.

25 YILIN ZİRVESİNDE

İrlanda: Enflasyon Oranı (1997-2022)

İrlanda da Dünya’daki ekonomik sıkıntılardan etkilenen ülkelerden bir tanesi. Ağustos ayında ülkedeki enflasyon %8.7 olarak kayıtlara geçmişti.  

Bu oran Temmuz ayında 25 yılın zirvesi olan %9.1’lik enflasyon oranının altında olsa da, vatandaşlar fiyatlardaki artışlara tepkili. 

İrlanda: Faiz Oranı (2012-2022)

İrlanda, Avrupa Merkez Bankasının belirlediği faiz oranını uyguluyor. Bütün Avrupada yükselişe geçen fiyatlarla mücadele eden Avrupa Merkez Bankası, çözüm yolu olarak son aylarda faiz arttırımına gitmişti. Faiz oranı %1.25 seviyesine ulaşarak son on yılın en yüksek noktasına  geldi. 

“FİYATLAR ARTIYOR, BİZ DE YÜKSELİYORUZ”

Tepkili İrlanda yurttaşları Dublin’deki Anma Bahçesi’nde toplandıktan sonra Merrion Meydanı’na doğru yola çıktı. 

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı protestoda, protestocular “Fiyatlar artıyor, biz de yükseliyoruz.” sloganını kullandı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası