Katar, Fransız firmayla anlaştı

Katar, Fransız firmayla anlaştı

Dünya enerji sektöründe bir kriz yaşarken, Katar hükümeti enerji yatırımlarına devam ediyor. Kuzey Sahası’ndaki üretimi arttırmak için bu yıl içinde başka anlaşmalar da yapmıştı. Katar hükümetine ait Qatar Energies son olarak Fransa kökenli Total Energies ile bir anlaşma daha yaptı. 


Bu gün (24 Eylül, Cumartesi) yapılan açıklamaya göre Qatar Energy, Northfield South genişletme projesi için Total Energies ile bir anlaşma yaptı.

Anlaşma, Katar’ın Doha kentinde Katar Enerji Bakanı Saad Sherida Al-Kaabi ve Total Energies CEO’su Patrick Pouyanne tarafından imzalandı.

İKİ PROJE VAR 

Katar, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçıları arasında yer alıyor. Katar’ın LNG üretimi “Kuzey Sahası” olarak bilinen İran ve Katar arasındaki dev doğal gaz sahasında gerçekleşiyor. 

Katar hükümetine ait Qatar Energy, LNG üretimini arttırmak için ise iki tane proje yürütüyor.  

Bunlardan bir tanesi Kuzey Sahası’nın Doğusunda gerçekleşecek Northfield East (NFE) genişletme projesi. NFE genişletme projesi, Katar’ın LNG üretim kapasitesini yılda 77 milyon tondan 110 milyon tona çıkaracak. Bu da %43’lük bir artışa denk geliyor. 

Diğer proje ise Kuzey Sahası’nın Güneyinde gerçekleşecek Northfield South (NFS) genişletme projesi. Bu proje kapsamında Katar’ın bu bölgede yılda 110 milyon tonluk LNG üretimi 126 milyon tona yükseliyor.

BAŞKA ANLAŞMALAR DA YAPILMIŞTI

Bu yılın Haziran ve Temmuz aylarında Qatar Energy, Fransa kökenli bir  firma olan Total Energies ile inşası yaklaşık 29 milyar dolara mal olacak NFE projesi için beş ayrı anlaşma yapmıştı.

Katar Enerji Bakanı Al-Kaabi’ye göre NFE “gelişmiş karbon yakalama ve ayırma teknolojilerine” sahip bir proje. 

29 milyar dolarlık dev projenin ilk meyvelerini 2025 yılına kadar vermesi bekleniyor. 

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası