Almanya şimdi de BAE ile anlaştı

Almanya şimdi de BAE ile anlaştı

Almanya, Rusya’nın Avrupa’ya verdiği gazı kesmesiyle başlayan enerji krizinde çözüm arayışlarını sürdürüyor. Enerji firması Uniper’in kamulaştırılma kararından sonra Almanya hükümeti şimdi de Birleşik Arap Emirlikleri ile bir anlaşma yaptı. Peki, bu anlaşma Almanya için kesin bir çözüm olacak mı?


Bugün Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve dizel tedarik etmek için bir “enerji güvenliği” anlaşması imzaladı.

BAE’Yİ ZİYARET EDİYORDU

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Suudi Arabistan ve Katar’ın da içinde bulunduğu ziyaret programı çerçevesinde son durağı olan BAE’ye uğradı. Ziyaret sırasında yapılan bir açıklamaya göre Almanya, enerji krizini çözebilmek için BAE ile bir anlaşma imzaladı. 

BAE sanayi bakanı Sultan Ahmed Al Jaber, anlaşma için “BAE ile Almanya arasında hızla büyüyen enerji ortaklığını güçlendiren” ifadelerini kullandı. 

Almanya, bu hafta için de Finlandiya kökenli enerji tedarikçisi Uniper’i kamulaştırma kararı aldığını açıklamıştı. (Bakınız.) Geçen hafta ise Almanya’da bulunan 3 Rus rafinerisine el konulmuştu. (Bakınız.)

AYDA 250 BİN TON 

BAE devlet petrol şirketi ADNOC, bu ayın başlarında Almanya’ya ilk doğrudan dizel teslimatını tamamladı.

Dizel anlaşması kapsamında şirketin Almanya’ya 2023’te ayda 250.000 tona kadar dizel tedarik etmesi bekleniyor.

Ayrıca ADNOC’un 2023’te yalnızca Almanya için bir dizi LNG kargoları ayırdığı bildirildi. 

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası