Ölü fare sandığınız şeyler CIA ajanlarının para aktarma çantası olabilir!

Ölü fare sandığınız şeyler CIA ajanlarının para aktarma çantası olabilir!

CIA çalışanları, bahse konu müzelerini ‘asla göremeyeceğiniz en büyük müze’ olarak betimliyor. İçinde Soğuk Savaş döneminden çok yakın tarihe kadar birçok “gizliliği kaldırılmış” parça ve belge bulunuyor. Özellikle yakın tarihli olan, yeni eklenen parçalar dikkat çekici. CIA Müzesi Müdür Yardımcısı’nın da dediği gibi, “Bu parçaların gizliliğinin bu kadar hızlı kaldırılması çok olağandışı.”


Langley, Virginia’daki karargahın koridorlarında gizlenmiş halde yenilenen CIA Müzesi -hala halka kapalı olmakla birlikte- ABD’nin casus teşkilatının 75 yıl önce kuruluşundan bu yana en kritik operasyonlarından anekdotlar ve belgeler içeriyor.

Üstelik bunların bir kısmının gizliliği daha yeni, müzenin yenilenmesi sırasında kaldırıldı.

GİZLİLİĞİ ANINDA KALDIRILDI: “ÇOK OLAĞANDIŞI”

Gizliliği dikkat çekici hızda kaldırılan ve müzeye konan belgelerden en göze çarpanı ise El Kaide lideri Ayman al-Zawahri’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’deki yerleşkesinin vurulması ile ilgili.

Yeni konan bu parça, Zawahiri’nin Kabil’deki yerleşkesinin 30,5 cm’lik ölçekli br maketi.

Söz konusu maket, teröristin öldürüldüğü SİHA saldırısından hemen önce Başkan Joe Biden’ı bilgilendirmek için kullanılmış.

Image

Müzenin müdür yardımcısı Janelle Neises, “Bir şeyin bu kadar çabuk gizliliğinin kaldırılması çok olağandışı” sözlerini kullanarak tuhaflığı itiraf etti.

“CIA’İN DÜRÜST OLMASI BAZEN ZOR”

Müzenin müdürü Robert Byer’a Cumartesi günü başka bir ziyarette eşlik eden Neises, “Hikayelerimizi anlatmak için eserler kullanıyoruz. Bu, CIA hakkında gerçekten dürüst ve şeffaf olmamızın bir yolu, ki bu bazen zor” dedi.

Bazıları 1980’lerden beri sergilenmekte olan yüzlerce parçanın tamamı sınıflandırılmış halde. Neises, CIA’in zaman zaman bazılarını başkanlık kütüphanelerine ve diğer kar amacı gütmeyen müzelere ödünç verdiğini de sözlerine ekledi.

ASTIKLARI SADDAM HÜSEYİN’İN CEKETİNİ SERGİLİYORLAR

CIA’in yenilenen müzesinde, giriş izni alabilenler için; Usame bin Ladin’in, 2011’de Pakistan’ın Abbottabad kentindeki yerleşkesine düzenlenen baskında ABD Deniz Kuvvetleri’nin onu öldürdüğü gece taşıdığı AKM saldırı tüfeği ve eski Irak cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in giydiği bir deri ceket de sergileniyor.

Image

Ayrıca diğer bölümlerde sergilenenler, Soğuk Savaş dönemi U-2 ve A-12 casus uçaklarının pilotları tarafından giyilen uçuş takımlarından, kısa bir süre sonra Afganistan’ın dağlık arazisinde gezinirken CIA’nın Alfa Ekibi üyelerinin kullandıklarına benzer ahşap çerçeveli bir eyere ve 11 Eylül Saldırıları’na kadar uzanıyor.

İçinde para sakladıkları ve gönderdikleri “ölü fare” şeklindeki su geçirmez çantalar da dikket çekti.

Image

CIA, MÜZEYİ KULLANARAK KENDİNE MAŞA ARIYOR

Bazıları internetten çevrimiçi olarak da görüntülenebilen parçaların sergilendiği müzenin amacı, istihbarat başarıları kadar skandallarıyla da bilinen CIA’in personel bulma gücünü geliştirme çabalarının bir parçası.

Neises, “Müzemiz faaliyete geçti” diyor, “Personellerimzin başarılarımızdan ve başarısızlıklarımızdan dersler çıkarabilmeleri için.”

Image

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası