Somali’de intihar saldırısı!

Somali’de intihar saldırısı!

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bombalı intihar saldırısı gerçekleşti.


Somali’nin başkenti Mogadişu’da askeri üsse sızan bir eylemcinin üzerinde bulunan bombalarla kendini havaya uçurması sonucu kontrol noktasına saldırı gerçekleşti.

İNTİHAR BOMBACISI İLE SALDIRI!

Somali ordusuna mensup bir asker ve Mogadişu’da bulunan bir hastane çalışanının İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’e verdiği demece göre; Pazar günü Somali’de başkent Mogadişu’nun batısındaki bir askeri üsse bombalı intihar saldırısı düzenlendi.

İntihar bombacısının kendisini havaya uçurması sonucu bir askerin öldüğü, en az altı kişinin de yaralandığı öğrenildi.

ASKERİ KAMUFLAJ GİYEREK İÇERİ SIZDI!

Somali Mogadişu ordusuna ait bir üstte, rütbeli bir asker olan Aden Omar, Reuters’e verdiği demeçte, intihar bombacısının normal bir asker gibi kamuflaj giydiğini, saldırıyı gerçekleştirmeden hemen önce orada bulunan diğer askerler gibi Pazar günü erken saatlerde askeri üsse girdiğini ve askeri üsse girerken de diğer askerlerin arasına karıştığını, böylece dikkat çekmemeyi başararak üsse kolaylıkla sızdığını söyledi.

Üsse sızmasının ardından intihar bombacısının bir kontrol noktasına ulaşarak bu noktada kendini havaya uçurarak saldırıyı düzenlediğini söyledi.

ASKERLERİN DURUMU CİDDİ

Ordu mensubu Aden Omar bombalı saldırının ardından bir askerin öldüğünü ve birkaç kişinin de yaralandığını, ilk müdahalenin ardından ise tedavi maksadıyla yaralıların Mogadişu kentinde bulunan Madina Hastanesi’ne kaldırıldığını belirtti.

Mogadişu’daki Madina Hastanesi’nde görevli bir hemşire ise İngiliz haeber ajansı Reuters’e, Mogadişu’da bulunan bir askeri üstte patlama sesleri duyulduğunu, patlamanın ardından görevli bulunduğu hastaneye hayatını kaybetmiş bir asker ve altı yaralı askeri personel getirildiğini, personellerin durumlarının ciddiyetini koruduğunu söyledi.

SALDIRIYI ÜSTLENEN OLMADI FAKAT…

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği şuan için belli olmasa da, İslamcı grup El Şebab’ın gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Aşırı İslamcı radikal El Şebab grubunun Somali ve başka yerlerde sık sık bombalı intihar saldırıları, bombalı eylemler ve silahlı saldırı faaliyetleri düzenledikleri biliniyor.

El Kaide müttefiki olan El Şebab isimli bu grup, Somali’de gerçekleştirdiği silahlı ve bombalı saldırı eylemlerini, Somali merkezi hükümetini devirmek ve merkezi hükümetin yerine İslami şeriat ile yönetilen hukuk devletini oluşturarak, kendi katı yorumları yönetebilecekleri bir yönetim oluşturmak istiyorlar.

Kaynak:Reuters

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası