ABD’den Rusya’nın nükleer tehdidine cevap: Anında yanıt veririz!

ABD’den Rusya’nın nükleer tehdidine cevap: Anında yanıt veririz!

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Pazar günü yaptığı açıklamada, “ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı herhangi bir nükleer silah kullanmasına kararlı bir şekilde anında yanıt vereceğini” ve “Moskova’ya bunun karşı karşıya kalacağı “felaket sonuçlarını” daha önce dile getirdiğini” söyledi.


Rusya, referandumla ilhak edeceği 4 bölgeyi “Rusya toprağı” sayacak ve Ukrayna ordusunun bu alanları geri alma girişimlerini hukuken “Rusya’ya saldırı” sayacak. Putin, “Rusya’ya saldırı olursa nükleer kullanırız” demişti. Tüm bunlar ne anlama geliyor? ABD’den tehditlere yanıt geldi. Sullivan, “Moskova’ya bunun ne anlama geldiğini açıkça ifade ettim” dedi.

“RUSYA KIRMIZI ÇİZGİYİ AŞARSA…”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın sözleri, Vladimir Putin’in Çarşamba günü yaptığı ve ülkesinin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk askeri seferberliğini duyurduğu konuşmasında yaptığı üstü pek de kapalı olmayan nükleer tehdidin ardından ABD’nin yanıtı olarak yorumlandı.

Sullivan, NBC’nin “Meet the Press” programına verdiği demeçte, “Rusya bu kırmızı çizgiyi aşarsa, Rusya için feci sonuçlar doğuracaktır. ABD kararlı bir şekilde yanıt verecektir.” ifadelerini kullandı.

Sullivan, Pazar günkü yorumlarında ABD’nin çoktan planladığını söylediği misillemesinin niteliğini açıklamadı, ancak ABD’nin özel olarak Moskova’ya “bunun ne anlama geldiğini tam olarak daha ayrıntılı bir şekilde dile getirdiğini” söyledi.

ABD VE RUSYA SIK VE DOĞRUDAN TEMAS HALİNDE

Sullivan, ABD’nin Ukrayna’daki pozisyonu ve Putin’in tehditlerini tartışmak için son birkaç gün de dahil olmak üzere Rusya ile sık ve doğrudan temas halinde olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Çarşamba günü New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Putin’i nükleer silahların yayılmasını önleme sorumluluklarını umursamadan “Avrupa’ya karşı açık nükleer tehditler” savurmakla suçladı.

Rusya ayrıca, Şubat ayında başlatılan Ukrayna işgali sırasında Rus güçlerinin işgal ettiği toprakları ilhak etmek amacıyla dört adet doğu Ukrayna bölgesinde bir referandum düzenliyor. Ukrayna ve müttefikleri, referandumları savaşın tırmanmasını ve Putin’in son savaş alanı kayıplarından sonra seferberlik hamlesini haklı çıkarmak için tasarlanmış bir sahtekarlık olarak nitelendirdi.

RUSYA NE PLANLIYOR?

Moskova; Luhansk, Donetsk, Kherson ve Zaporijiya bölgelerini Rusya’ya dahil ederek, onları geri almaya yönelik saldırıları Rusya’nın kendisine yapılan bir saldırı olarak kabul edecek. Putin, işte bu yeni alanlar da dahil, Rusya’ya bir saldırı olursa, nükleer silah kullanmakla tehdit ediyor.

Savaş alanında yaşanan başarısızlıkların ardından Putin, 300.000 Rus askerini seferber ederken aynı zamanda Batı’yı “Rusya’yı korumak için “mümkün olan tüm araçları” kullanmakla” tehdit ediyor.

Putin, dünya sahnesinde nükleer silahların potansiyel kullanımına yönelik bir tehdit olarak görülen açıklamalarda, “Bu bir blöf değil” demişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası