Güneşi batmayan ülkenin, parası batıyor!

Güneşi batmayan ülkenin, parası batıyor!

İngiliz para birimi sterlin çok zor zamanlardan geçiyor. Son otuz yedi yılın en düşük seviyesini gören sterlin, İngiliz Maliye Bakanının açıkladığı vergi değişikleri sonucunda daha da değer kaybetti. İngiltere ekonomisine güveni azalan yatırımcılar, başka para birimlerini tercih etmeye başladı. 


İngiltere’nin para biriminin başı dertte ve sterlin için işler daha da kötüye gidebilir.

VERGİ İNDİRİMİ HIZLANDIRDI

İngiliz sterlini, 26 Eylül Pazartesi günü tüm zamanların en düşük seviyesi 1,05 doların altına düştü. 

Bu ayın başlarında, Sterlin 37 yılın en düşük seviyesini gördü. 23 Eylül Cuma günü, İngiltere’nin yeni Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in ülkenin son 50 yıl içindeki en büyük vergi indirim paketini açıklamasının ardından da düşüşe devam etti.

İngiltere Maliye Bakanının 25 Eylül Pazar günü BBC’ye yaptığı açıklamalar da yatırımcılara güven vermedi ve sterlin bu gün çok derin düşüşler yaşadı.

Yeni vergi planının içerdiği bazı değişikler şunlar:

  • İngiltere’nin en zenginlerinin ödeyeceği gelir vergisi oranında azalma.
  • Kurumların ödediği vergilerdeki planlanan artışın iptal edilmesi.
  • Yeni ev alındığında ödenen verginin azaltılması.

Vergi indirimlerinin İngiltere hükümetine 2026 yılına kadar yaklaşık 45 milyar sterline ( 48 milyar dolar) mal olması bekleniyor.

Hükümetin önümüzdeki kış için planları da göz ölüne alındığında bu vergi kesimleri, yatırımcıların kafasında soru işareti oluşturuyor.

POLİTİKALAR ÇELİŞİYOR

Rabobank’tın kıdemli çalışanalarından Jane Foley, bu gün yaptığı bir açıklamada İngiltere’deki maliye politikasının şu anda İngiltere Merkez Bankası’nın parasal hedefleriyle doğrudan çeliştiğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) %10’u bulan enflasyonla mücadele etmek için parasal sıkılaşma politikasını uygulamayı tercih ediyor. Bu doğrultuda BoE faiz oranlarını geçtiğimiz hafta 50 baz puan daha arttırarak %1.75’ten %2.25’e çıkarmıştı. 

İngiltere’de faiz oranlarının 2023’te %6.25’i bulması bekleniyor. Bunun gerçekleşmesi durumun da İngiltere 2000 yılından bu yana en yüksek faiz oranını görmüş olacak.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası