ABD’li muhbir Rus vatandaşı oldu!

ABD’li muhbir Rus vatandaşı oldu!

Rusya, ABD’li eski istihbarat personeli olan ve Rusya adına muhbirlik yapan Snowden’a Rus vatandaşlığı verdi.


Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazartesi günü, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yürütülen gizli gözetim operasyonlarının ölçeğini ortaya çartmasından dokuz yıl sonra, eski ABD istihbarat personeli Edward Snowden’a Rus vatandaşlığı verdi.

2013 YILINDA ABD’DEN KAÇTI!

39 yaşındaki Snowden, 2013 yılında, çalıştığı yer olan NSA tarafından yürütülen geniş çaplı yerel ve uluslararası gözetim operasyonlarını ortaya çıkaran gizli dosyaları sızdırdıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden kaçtı ve Rusya’ya sığındı.

ABD makamları yıllardır onun casusluk suçlamalarıyla yargılanmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne teslim edilmesini istiyorlardı.

Putin’in 72 yabancı uyruklu kişiye vatandaşlık verilmesini uygun gören kararnamesinde Snowden’in adı da bulunmaktaydı.

AİLESİNDEN YILLARCA AYRI KALDI

Snowden kendisine Rusya tarafından vatandaşlık verilmesinden hemen sonra, Kasım 2020 tarihinde gönderdiği bir tweetinin güncellenmiş bir versiyonunu paylaştı ve ailesinin bir arada kalmasını istediğini, ayrıca mahremiyet istediğini söyleyen bir mesaj yayınladı.

Tweet’te, “Ailemizden yıllarca ayrı kaldıktan sonra, karım ve ben OĞULLARIMIZDAN ayrılmak istemiyoruz.”

“İki yıllık bekleyişin ve yaklaşık on yıllık sürgünün ardından ailem için biraz istikrar bir fark yaratacak. Onlar için ve hepimiz için mahremiyet için dua ediyorum.” Dedi.

YENİ VATANDAŞLIK ALAN MUHBİR ASKERE ÇAĞIRILACAK MI?

Putin’in Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Ukrayna’yı işgalini desteklemek için ilk halk seferberliğini ilan etmesinden beş gün sonra açıklanan bu vatandaşlık haberi bazı Rusları şaka yollu bir şekilde Snowden’in askerlik hizmetine çağrılıp çağrılmadığını

Snowden’in avukatı Anatoly Kucherena, eski istihbarat personelinin askere çağırılıp çağırılmayacağı ile ilgili olarak RIA haber ajansına verdiği demeçte, müvekkilinin daha önce Rus ordusunda görev yapmadığı için çağrılamayacağını söyledi.

MUHBİR FAKAT HAİN DEĞİL!

Snowden’in 2020 yılında bir erkek çocuk dünyaya getiren eşi Lindsay Mills’in de vatandaşlık başvurusunda bulunacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Snowden’ın ABD vatandaşı statüsünde herhangi bir değişiklikten haberdar olmadığını söyledi.

Price bir basın brifinginde, “Bir şekilde Amerikan vatandaşlığını kınadığını biliyorum. Bundan vazgeçtiğini bilmiyorum” dedi.

Eski bir Rus casus şefi olan Putin, 2017’de Rusya’da yaşarken düşük profilli olan Snowden’in ABD sırlarını sızdırmasının yanlış olduğunu, ancak bir hain olmadığını söyledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası