Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri F-35’lerle donatılıyor!

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri F-35’lerle donatılıyor!

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF), Hava Kuvvetleri bünyesine dört yeni savaş uçağı daha eklediğini duyurdu.


Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF), kuvvetin hava muharebe kabiliyetini daha da artırmak ve desteklemek için dört yeni F-35A Lightning II model savaş uçağı aldı.

54 ADET F-35A SAHİBİ!

Savaş uçakları, Avustralya’nın güneydoğusunda yer alan Yeni Güney Galler’deki Williamtow Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) Üssü’ne indi ve Hava Muharebe Grubu No. 81 Kanadı altında bir ekip olan 77 Nolu Filo’ya atandı.

Satın alınan bu yeni savaş uçakları, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAAF’ın) F-35A filosunu 72’ye kadar yükseltme hedefine katkıda bulunuyor.

RAAF şu anda 54 F-35A’ya sahip. Son yapılan bu takviye, bu yıl F-35A filosundaki uçak sayısının artışını destekleyen üçüncü teslimatı işaret ediyor.

MUHAREBE İÇİN ÖNEMLİ!

77 Nolu Filo Kanadı Komutanı Tim Ireland: “Bu yeni jetler, büyüyen F-35A savaş kanadımız için eğitim ve savaş kapasitesinde yüzde 10’luk bir artışı temsil ediyor.” dedi.

Ayrıca komutan yaptığı diğer açıklamalarda ise: “Avustralya’nın F-35A muharebe kabiliyeti için önemli bir adımdı.”

UZUN SÜREN SEVKİYAT YOLCULUĞU!

Savaş uçakları Avustralya’ya, Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nden Hawaii ve Guam’daki pasifik duraklar üzerinden gönderildi.

RAAF No. 33 ve No. 36 Filoları, KC-30A Çok Amaçlı Tanker Taşımacılığı ve C-17A Globemaster’ın Avustralya’ya nakliye için Hava Hareketlilik Grubu olarak hizmet vermesini sağladı.

Gezinin bir parçası olarak, dört F-35A da RAAF Egzersiz Yıldırım Feribotu 22 altında Pasifik boyunca yolun bir kısmında feribot kullanılarak hedef noktaya gönderildi.

İrlanda hükümeti, konuyla ilgili olarak “Tüm feribotlar, Air Combat Group, Air Mobility Group, Air Combat Systems program ofisi, Aerospace Combat Systems şubesi ve Air Operations Center genelinde senkronizasyon ve esneklik gerektiren karmaşık olaylardır” dedi.

80 YILLIK HİZMET KUTLANDI

Ayrıca Avustralyalı yetkililer ve Hava Kuvvetleri sözcüleri yeni savaş uçakları alımıyla ilgili yorum olarak: “Bu dört savaş uçağı, kabiliyet ve beceri yönünden değerlendirildiğinde, bir savaş filosunun dörtte birini temsil ediyor. Avustralya şu anda F-35A’ların dörtte üçüne sahip.

“Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin gözde filolarından biri olan No. 77 Squadron hava filosu, bu yıl 80 yıllık hizmetini başarıyla tamamlamasını kutladı. Hepimiz F-35A savaş uçaklarından oluşan hava gücümüzü artıran uçak filomuzu hızla geliştirmekten onur duyuyoruz.” Dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası