DART sondası: Asteroidler silah olarak kullanılabilir mi?

DART sondası: Asteroidler silah olarak kullanılabilir mi?

NASA’nın DART isimli uzay sondası, bir asteroidi yörüngesinden çıkarıp istenilen bir rotaya sokmaya çalışıyor. Peki yakın ve orta gelecekte asteroidleri silah haline getirmiş bir devlet görmemiz ne kadar mümkün? Uzmanlar; düşmanlarınızın, uzaydaki dev asteroidleri ülkenize doğru yönlendirmesinden endişe ederek uykusuz kalan insanlara rahatlamaları gerektiğini söylüyor. Böyle bir şey yakın zamanda olmayacak gibi. Sorun mümkün olması değil, zamanla müttefiklerin değişmesi…


Bugünden itibaren insanlık gerçekten de uzaydaki taşları hareket ettirebilecek teknik becerilere ve teknolojiye sahip.

Bu bilgi birikimini 65 milyon yıl önce dinozorları öldüren olaya benzer feci bir sondan kaçınmak için bir gün kullanabiliriz.

Ancak uzmanlar, düşmanlarına ölüm yağdırmak için asteroitler kullanacak kadar kanunsuz herhangi bir devletin var olma ihtimalinin çok küçük olduğunu söylüyor.

ASTEROİDLER SİLAH HALİNE GETİRİLEBİLİR

Dünya’yı tehdit eden asteroidleri saptamaya ve önlemeye adanmış bir grup olan B612 Vakfı’nın başkanı eski astronot Rusty Schweickart, “Asteroidler silah haline getirilebilir fakat aslında berbat bir silah olurlar” dedi.

Pasadena’daki California Institute of Technology’de (CalTech) “Bir Asteroidi Hareket Ettirmek” adlı bir panel sırasında konuşan Schweickart, “Birkaç yüz yılda bir kullanma şansınız var.” dedi ve ekledi: “Ve o zaman bile, onu yalnızca Dünya üzerinde bir tür keyfi hat boyunca bir yere çarpmak için saptırabilirsiniz. Yani keskin nişancılık yapmak oldukça zor.”

DART İŞTE BU YÖNTEMİ TEST ETTİ

Derin uzayda hızla ilerleyen devasa bir asteroidin yörüngesini değiştirmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak türümüz bunu nasıl yapacağını biliyor.

Örneğin, DART gibi uzay sondası, asteroidin uydusu varsa çarparak dolaylı yoldan ana asteroidin yörüngesini saptırabilir veya uzun süre; aylarca veya yıllarca onunla birlikte seyahat ederek yörüngeyi yavaşça değiştirme işini kendi de yapabilir. Schweickart, zamanla, sondanın mütevazı yerçekiminin uzay kayasını farklı bir yörüngeye çekeceğini söyledi.

Harekete geçmek için yeterli zaman verildiğinde, bu sözde “yerçekimi traktörü” yöntemi, oldukça kesin ve öngörülebilir şekillerde çalışabilir. Ve buna benzer bir yöntem, DART ile denenmiş oldu.

ASTEROİDLER ÜZERİNDEN BİR SAVUNMA STRATEJİSİ OLUŞTURMAK ZOR BİR İŞ

Eski astronot Schweickart panelde yaptığı konuşmada ayrıca “Her iki veya üç yüz yılda bir yukarı çıkıp Bağdat’ı vurmak için bir silahınız (asteroid) olacak. Yüzyıllarca bekledikten sonra sadece bir fırsatınız olacak” dedi.

Buna parmak bastıktan sonra asteroidlere dayalı bir savunma planı yapılmasının güçlüğüne de değindi: “Tabii ki sorun şu ki, o zamana kadar Zambiya uzay programı dünyanın önde gelen uzay programı ve Bağdat senin en yakın dostun olabilir…’

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası