İran, “ABD’yi ülkede istikrarsızlık yaratmaya çalışmakla” suçladı

İran, “ABD’yi ülkede istikrarsızlık yaratmaya çalışmakla” suçladı

İran, Pazartesi günü, “ABD’yi ülkede istikrarı bozmaya çalışmak için iç karışıklıkları kullanmakla” suçladı. Açık insan hakları ihlalleri yüzünden zaten fazla olan uluslararası baskı, İran üzerinde hissedilmeye başlandı. İşte son gelişmeler…


İran, ABD’nin isyancıları desteklediğini ve ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani yaptığı açıklamada, “Washington, başarısız olmasına rağmen her zaman İran’ın istikrarını ve güvenliğini zayıflatmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Kanaani, Instagram sayfasında ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin liderlerini “isyancıları” desteklemek için trajik bir olayı kötüye kullanmakla ve “Ülkenin sokaklarında ve meydanlarında milyonlarca insanın varlığını görmezden gelmekle” suçladı.

KANADA’DAN YAPTIRIM GELİYOR

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kanada’nın İran ahlak polisi birimi ve liderliği de dahil olmak üzere Amini’nin ölümünden sorumlu olanlara yaptırım uygulayacağını söyledi.

Trudeau, Ottawa’da gazetecilere verdiği demeçte, “İran’ın tekrar tekrar insan haklarını hiçe saydığını gördük, şimdi bunu Mahsa Amini’nin ölümü ve protestolara yönelik baskıyla görüyoruz” dedi.

Image

EVLERİNDEN BAĞIRAN İRANLILAR: “HAMANEY’E ÖLÜM!”

Sosyal medyada, Pazartesi günü geç saatlerde Tahran’ın farklı bölgelerinde sokak protestolarını gösteren videolarda vatandaşların evlerinden “Hameney’e ölüm” diye bağırdıkları duyuldu.

Protestocu kadınlar, çıkardıkları peçelerini sallayarak ve hatta yakarak protestolarda kritik bir rol oynadı.

Sosyal medyada yayınlanan bir diğer video ise Sardaşt’taki göstericilerin üzerine ateş açan polisleri gösteriyor.

HER ŞEY NASIL BAŞLAMIŞTI?

Erkek kardeşiyle yürürken “gevşek şekilde başörtüsü” takan 22 yaşındaki genç bir kadın olan Mahsa Amini, 16 Eylül’de İran’ın kadın kıyafetlerine katı kısıtlamalarını sokakta uygulayan ahlak polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Amini’nin ahlak polisinin elinde can vermesiyle ülke genelinde tetiklenen ve 2019’dan bu yana en büyük protestolar ülkeyi karıştırdı.

Ancak hükümetin aldığı tüm önlemlere rağmen, İranlılar dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in görevden alınmasını ve diğer dini kurumların hepsinin kapatılmasını istemeye devam etti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir