NASA bir ilke daha imza attı: Dünya’dan gönderilen uzay aracı ile bir asteroid vuruldu!

NASA bir ilke daha imza attı: Dünya’dan gönderilen uzay aracı ile bir asteroid vuruldu!

NASA’nın DART uzay aracı, ilk gezegen savunma testinde hedef asteroidi vurdu.

NASA’nın DART uzay aracı, Dünya ile olası bir kıyamet günü göktaşı çarpışmasını önlemek için tasarlanmış dünyanın ilk gezegen savunma sistemi testinde Pazartesi günü uzaktaki bir asteroide hipersonik hızda başarıyla çarptı.

İNSANLIK TARİHİNDE BİR İLK

Çalışma insanlığın, Washington DC dışındaki görev operasyonları merkezinden bir asteroidin veya herhangi bir gök cismi hareketini değiştirmeye yönelik ilk girişimi.

Çalışma, DART’ın piyasaya sürülmesinden 10 ay sonra gerçekleşti ve Nasa’nın internet kanalı üzerinden de ayrıca canlı olarak yayınlandı.

Canlı yayında çarpıcı araç olarak tanımlanan uzay aracı, yaklaşık bir futbol stadyumu büyüklüğündeki Dimorphos asteroidine çarptı. Bu çarpışma Dünya’dan yaklaşık 6,8 milyon mil (11 milyon km) uzakta gerçekleşti.

YEDİ YIL SÜREN BAŞARILI GÖREV!

Yaklaşık yedi yıl süren 330 milyon dolarlık görev, bir uzay aracının bir asteroidin yörüngesini saf kinetik kuvvetle değiştirip değiştiremeyeceğini ve Dünya’yı zarardan uzak tutacak kadar rotadan saptırıp saptıramayacağını belirlemek için tasarlandı.

Deneyin amaçlanan etkisini gerçekleştirmenin ötesinde başarılı olup olmadığı, gelecek ay asteroidin yer tabanlı teleskop gözlemlerine kadar bilinmeyecek. Ancak NASA yetkilileri, uzay aracının amacına ulaştığını söyleyerek Pazartesi günkü testin sonucunu kutladı.

Emekli bir astronot olan NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy, “NASA insanlığın yararına çalışıyor, bu yüzden bizim için böyle bir şey yapma görevimizin nihai yerine getirilmesi, kim bilir bir gün evimizi kurtarabilecek bir teknolojinin gösterisi.” dedi.

CANLI YAYINDA ÇARPIŞMA ANI!

Kasım 2021’de bir SpaceX roketi tarafından fırlatılan DART, yolculuğunun çoğunu NASA’nın uçuş direktörlerinin rehberliğinde yaptı. Uzay aracının kontrolü yolculuğun son saatlerinde uçuş direktörlerince otonom bir yerleşik navigasyon sistemine devredildi.

DART’ın yerleşik kamerası tarafından yakalanan hedef asteroidin saniye saniye görüntüleri büyüdükçe ve sinyal kaybolmadan hemen önce NASA’nın canlı web yayınının TV ekranını doldurarak, uzay aracının Dimorfos’a çarptığını doğrularken, kontrol odasından da test başarılı olduğu için alkışlar yükseldi.

NASA bilim insanları, DART uzay aracının çarptığı nesnenin dünya için gerçek bir tehdit oluşturamayacağını ayrıca çarpışmanın da yanlışlıkla herhangi yeni bir tehlike yaratamayacağını açıkladılar.

ROBOTİK İNTİHAR GÖREVİ

Mühendisler, uzay aracının çarpışma etkisiyle muhtemelen parçalara ayrıldığını ve asteroidin kayalarla dolu yüzeyinde küçük bir çarpma krateri bıraktığını söyledi.

DART ekibi, Dimorphos’un yörünge yolunu 10 dakika kısaltmayı beklediğini, bu durumun Dünya ile olası bir çarpışma durumunda bir asteroidi rotasından saptırmak için uygun bir teknik olduğunu kanıtladığını söyledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası