BM’de savaş suçu soruşturması!

BM’de savaş suçu soruşturması!

BM, Myanmar’da geçtiğimiz günlerde içerisinde çocukların bulunduğu okula yapılan saldırı hakkında savaş suçu olabileceğini düşünerek soruşturma başlattı.


BM müfettişleri Salı günü yaptığı açıklamada, bu ay bir düzine çocuğun ölümüne neden olan bir okula saldırı emri veren emri veren Myanmar cunta komutanlarının, savaş suçlarından sorumlu olabileceğini söyledi.

OKULA SATLERCE ATEŞ AÇILDI!

BM Müfettişleri, bir manastırın yerleşkesinde bulunan okulun birkaç saat boyunca önce roket ve makineli tüfek ateşleyen helikopterlerin ateşine maruz kalmasının ardından piyade saldırısına uğradığını gösteren çok sayıda rapora işaret etti.

Birleşmiş Milletler Myanmar Bağımsız Soruşturma Mekanizması (IIMM) yaptığı açıklamada, kuzeybatı Sagaing bölgesindeki Let Yet Kone köyünde gerçekleşen 16 Eylül saldırısının “komutanların cezai sorumluluğu bulunan bir savaş suçu olarak değerlendirilebileceğini” söyledi.

ÖLDÜRÜLEN SİVİL SAYISI 2300

Myanmar, yerel bir araştırma şirketinin açıklamalarına göre, geçen yıl Şubat ayında ordunun bir darbeyle iktidarı ele geçirmesinden ve muhaliflere yönelik bir baskısının oluşmasından bu yana 2.300 sivilin öldürülmesi sebebiyle kaos içinde.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından Eylül 2018’de en ciddi uluslararası suçlara ilişkin kanıt toplamak üzere kurulan IIMM, saldırının “cezai sorumluluğunu değerlendirmek” için çalıştığını söyledi.

Açıklamada, “Sivilleri hedef alan silahlı saldırılar uluslararası savaş kanunları tarafından yasaklanmıştır ve savaş suçu veya insanlığa karşı suç olarak cezalandırılabilir” denildi.

YARALI ÇOCUKLARIN ÇIĞLIKLARINI DİNLEDİLER!

Okul öğretmenleri uluslar arası bir haber ajansına yaptıkları açıklamalarda, bazı çocukların dışarıda oyun oynadığını, bazılarının ise iki helikopterin uçup makineli tüfekler ve ağır silahlarla ateş açması nedeniyle sınıflarına kaçıştığını söyledi.

Yaralı bir çocuğun acı içinde çığlık atmasını ve ölmek için yalvarmasını izlemekten bahsederek, saldırının korkunç dehşetini anlattılar.

“SALDIRI İHBAR ÜZERİNE GERÇEKLEŞTİ“

Myanmar cuntası ise, etnik bir grup olan Kachin Bağımsızlık Ordusu’ndan (KIA) ve yerel bir darbe karşıtı gruptan savaşçıların bölgede silah taşıdığına dair bir ihbar aldıktan sonra köye helikopterlerle asker gönderdiklerini söyledi.

Ordu, Kachin Bağımsızlık Ordusu’nu, sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı, köyden mayın ve patlayıcı ele geçirildiğini söyledi.

BM Myanmar Bağımsız Soruşturma Mekanizması IIMM konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Silahlı saldırının askeri bir amacı olsa bile, beklenen doğrudan askeri saldırıya göre fazla derecede sivil yaralanma veya ölümle sonuçlanması ihtimali mevcutsa saldırı ile elde edilen avantaj savaş yasalarına göre yasaktır.” Dedi.

Kaynak:TheDefensePost

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası