Gerginliğin bir türlü dinmediği bölgede ABD’den yeni açıklama!

Gerginliğin bir türlü dinmediği bölgede ABD’den yeni açıklama!

ABD Tayvan Boğazı ve Asya’da faaliyet gösterecekerini ve tatbikatlarına devam edeceklerini söyledi.


ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Çarşamba günü Japonya’daki Amerikan birliklerine hitaben yaptığı konuşmada, Washington’ın Tayvan Boğazı da dahil olmak üzere Asya’da “yılmadan ve korkmadan” faaliyet göstereceğini söyledi.

RAHATSIZ EDİCİ DAVRANIŞLAR VE PROVOKASYON!

Salı günü, suikaste kurban giden eski Japon lider Shinzo Abe için düzenlenen cenaze törenine katıldıktan sonra konuşan Harris, Çin’i Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’ndeki “rahatsız edici davranışlar” ve “Tayvan Boğazı’ndaki provokasyonlar” ile suçladı.

Washington’un Asya-Pasifik bölgesi için kullandığı terimi kullanarak, “ABD, Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın özgür, açık bir Hint-Pasifik’in temel özelliği olduğuna inanıyor” dedi.

“Uluslararası hukukun izin verdiği her yerde ve her zaman, yılmadan ve korkmadan uçmaya, yelken açmaya ve çalışmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

SEYİR ÖZGÜRLÜĞÜ GEÇİŞLERİ!

Pekin, hem demokratik Tayvan’ı hem de adayı, Çin anakarasından ayıran ve dünyanın en yoğun nakliye kanallarından biri olan boğazı talep ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin iddialarına karşı çıkmak için Tayvan Boğazı’ndan geçen “seyir özgürlüğü” geçişlerini uzun süredir kullanıyor ve Batılı müttefikler bu operasyonlara giderek daha fazla katılıyor.

Harris, Washington’un, Çin’in Tayvan’ın kontrolünü ele geçirmeye yönelik herhangi bir tek taraflı girişimine karşı uzun süredir devam eden muhalefetini yineledi ve adanın öz savunması için ABD’nin süregelen desteğini taahhüt etti.

YARDIM SÖZÜ!

Geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Joe Biden, Washington’un konuyla ilgili resmi “stratejik belirsizlik” politikasına rağmen, Çin’in işgali durumunda ABD birliklerinin Tayvan’ın yardımına geleceğini söyledi. 

Beyaz Saray, bu politikada bir değişiklik olmadığını tekrarlayan başkan yardımcısı Harris, Tokyo dışındaki Yokosuka Deniz Üssü’nde USS Howard’daki birliklere yaptığı bu açıklamalarda Biden’ın yorumlarına ise değinmedi.

RUSYA VE KUZEY KORE İÇİN SUÇLAMALAR

Ayrıca ABD, Moskova tarafından Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde düzenlenenreferanduma atıfta bulunarak Rusya’yı “başka bir egemen ulusun topraklarını ilhak etmeye çalışmakla” suçladı.

Tüm bunların yanı sıra Kuzey Kore’yi yeni füze fırlatmaları sebebiyle bölgesel istikrarı tehdit etmekle suçladı.

Harris, Washington’ın “Çin ile çatışma peşinde olmadığını” söyledi, ancak “Statükoyu tek taraflı olarak baltalamaya çalışan Pekin’in saldırgan davranışlarının devam edeceğini öngörüyoruz.” dedi.

Harris, Çarşamba günü Japonya’dan Güney Kore’ye gidecek ve burada Askerden Arındırılmış Bölge’yi ziyaret edecek.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası