Güney Kore’den nükleer test için istihbari öngörü!

Güney Kore’den nükleer test için istihbari öngörü!

Güney Kore, Kuzey Kore’nin nükleer testi için 16 Ekim-7 Kasım tarihlerini öngörüyor.


Güney Koreli milletvekilleri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer test hazırlıklarını tamamladığını ve bunu gerçekleştirmek için olası bir tatbikatın 16 Ekim ile 7 Kasım arasında olabileceğini öngördüklerini söyledi.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI!

İki yetkili, gazetecilerle gerçekleşen bir toplantının gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Kore’nin 2017’den bu yana ilk gerçekleşebilecek olası bir nükleer test için hazırlıklarının tamamlandığını söylediler.

Ayrıca Kuzey Kore devletinin bu hazırlıkları, 2006 yılından itibaren altı adet yeraltı testi gerçekleştirdiği Punggye-ri test tünelinde tamamlandığını Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) aracılığı ile bildiklerini söylediler.

TARİH PLANLAMASI DIŞ ETKİLERE GÖRE!

Testin tarih olarak yapılacağı zamanın planlanmasının, Kuzey Kore’nin ana müttefiki Çin’deki parti kongresinin gerçekleşmesi ve Kuzey Kore’nin kendine ana rakip olarak gördüğü ABD’deki ara seçimlerin gerçekleşmesi gibi olaylara göre belirlenebileceğini söylediler. 

Ayrıca testlerin, Kuzey Kore’nin Pyongyang’ta bir COVID-19 salgınını kontrol altına alıp alamayacağına bağlı olacağını söylediler.

TÜM OLASILIKLAR DEĞERLENDİRİLİYOR

Güney Kore Ulusal Meclisi Üyesi Youn Kun-young, “Ulusal İstihbarat Servisi’nin tüm olasılıkları değerlendirdiğini fakat net olarak bir tarih hesaplayamadıklarını, ancak Kuzey Kore’nin uluslararası ilişkilere ve COVID durumuna dayalı kapsamlı bir karar vereceğini varsaydıklarını söyledi.” Dedi.

Diğer bir milletvekili Yoo Sang-bum ise, Ulusal İstihbarat Servisi’nin Kuzey Kore’nin COVID-19’u sona erdirme konusundaki önceki iddiasını “güvenilmez” olarak gördüğünü, çünkü Çin sınırına yakın “kitlesel aşıların” uygulanmaya devam ettiği bölgeleri tekrar tekrar kilitleyip yeniden açtığını söyledi.

KUZEY KORE’DE COVID-19

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, COVID-19’a karşı zafer  ilan etti ve geçen ay ülke genelinde pandeminin yayılmasını önlemek amacıyla getirilen bazı kısıtlamaları hafifletti.

Ancak Kuzey Kore pandemi boyunca kaç kişinin virüse yakalandığını hiçbir zaman doğru olarak vermedi ve görünüşe göre COVID-19’a karşı yaygın test yapma ekipmanlarından yoksundu.

Bu ayın başlarında ülke lideri Kim Jong Un, kapanma döneminde ülkenin Kasım ayında COVID-19 aşılarına başlayabileceğini belirtti.

Ayrıca önceki dönemlerde gerçekleşen enfeksiyonlardan oluşan bağışıklık seviyeleri Ekim ayı civarında düşüş gösterdiği için salgınlarda yeniden canlanma olabileceği konusunda vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası