Hindistan’da terörizm suçlaması!

Hindistan’da terörizm suçlaması!

Hindistan hükümeti, Hindutva’ya karşı koymak için kurulmuş İslami grup PFI’yi yasakladı ve grubu ‘terörizm’ ile suçladı.


Hindistan, yetkililerin 100’den fazla PFI mensubunu gözaltına almasının ardından, Çarşamba günü Hindistan Halk Cephesi (PFI) İslami grubunu ve bağlı kuruluşlarını “terörizme” karışmakla ve beş yıl süreyle yasaklamakla suçlayarak yasadışı ilan etti.

SİYASİ BİR KAN DAVASI

PFI, konuyla ilgili hemen bir yorumda bulunmadı, ancak şu anda yasaklı olan öğrenci kanadı Hindistan Kampüs Cephesi (CFI), hükümetin eylemini siyasi bir kan davası ve propaganda olarak nitelendirdi.

CFI ulusal sekreteri Imran PJ Reuters’e verdiği demeçte, “Hindu ulusu kavramına karşıyız, Hindistan’a değil faşizme karşıyız. Bu zorluğun üstesinden geleceğiz. İdeolojimizi beş yıl sonra yeniden canlandıracağız. Yasağa karşı mahkemeye gitmeyi de düşüneceğiz.” Dedi.

DÜZİNELERCE GÖZALTI!

Salı günü, PFI ofislerine baskın düzenlendiğinde ve düzinelerce PFI üyesi çeşitli eyaletlerde gözaltına alındı. Üyeler şiddet ve ulusal karşıtı faaliyetlerle ilgili suçlamaları reddetti.

İçişleri Bakanlığı yasağı duyururken yaptığı açıklamada, PFI ve bağlı kuruluşlarının “anayasal düzeni göz ardı ederek terörizm ve finansmanı da dahil olmak üzere ciddi suçlara karıştığının tespit edildiğini” söyledi.

MARJİNALLEŞMEKTEN ŞİKAYETÇİLER!

Hindistan’ın 1,4 milyarlık nüfusunun %13’ünü Müslümanlar oluşturuyor ve birçoğu Başbakan Narendra Modi’nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin yönetimi altında marjinalleşmekten şikayet ediyor.

Modi’nin partisi, Müslümanlara yönelik ayrımcılık suçlamalarını reddediyor ve dinden bağımsız olarak tüm Hintlilerin hükümetin ekonomik kalkınma ve sosyal refaha odaklanmasından yararlandığına dair verilere işaret ediyor.

PFI, birçok Müslüman’ın ayrımcı olarak gördüğü 2019 vatandaşlık yasasına karşı protestoların yanı sıra bu yıl güneydeki Karnataka eyaletinde Müslüman kadın öğrencilerin sınıfta başörtüsü takma hakkını talep eden protestolar gibi bazı olaylarla ilgili eylemler gerçekleştirdi.

BAŞBAKANLIK SARSILIYOR MU?

Gerçekleşen bu yasak, Modi’nin ilk kez başbakan olmasından sekiz yıl sonra geniş halk desteğini ve parlamentoda rahat bir çoğunluğu elinde tutan hükümet karşıtları arasında büyük bir tepki uyandıracak gibi görünüyor.

PFI, 2006’nın sonlarında bir araya geldi ve ertesi yıl güney Hindistan’da bulunan üç kuruluşun birleşmesi ile resmi olarak başlatıldı.

PFI kendi web sitesinde kendisini “toplam güçlenmeye çalışan bir sosyal hareket” olarak adlandırıyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası