İspanya’da referandum talebi!

İspanya’da referandum talebi!

İspanya’da Katalonya bölgesinde bulunan ayrılıkçı grubun sözcüsü İspanya hükümeti ile bağımsızlık konusunda referandum için görüşeceğini söyledi.


İspanya’da bulunan Katalonya bölgesinde bulunan ayrılıkçı bir gubun sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, Katalonya’nın bölgenin potansiyel bağımsızlığı konusunda hem İspanya hem de uluslararası toplum tarafından tanınacak bağlayıcı bir referandum düzenlenmesi konusunda yeni bir anlaşma için İspanyol hükümetini zorlayacaklarını söyledi.

Ancak İspanyol hükümeti teklifi reddetti.

HÜKÜMET İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRMEK İSTİYOR

İspanya hükümet sözcüsü Isabel Rodriguez gazetecilere verdiği demeçte, “Bu ayrılıkçı grupların hükümetimiz tarafından kesinlikle kabul görmeyen maksimalist özlemleri var” dedi.

Ancak İspanya hükümetinin, Katalonya bölgesinde bulunan bu gruplar ile  ilişkilerini “normalleştirmek” için konuşmaya devam edeceklerini söyledi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 2017’deki kaotik tek taraflı bağımsızlık teklifinin İspanya’yı son yılların en kötü siyasi krizine sokmasının ardından ilişkileri yeniden inşa etmek için Katalonya ile diyalogdan yanaydı.

AÇIKLAMA İÇİN KRİTİK ZAMAN

Bahse konu referandum önerisi, Katalonya’nın tek taraflı ilan ettiği herhangi bir yetkisi olmayan sözde bağımsızlık açıklamasının beşinci yıldönümünden kısa bir süre önce kritik bir zamanda geldi.

Bununla birlikte, bağımsızlığa şiddetle karşı çıkıyor ve şimdiye kadar yasal bir referandum olasılığını gerçekçi bulmuyordu.

ANAYASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL!

Ayrıca İspanya anayasası ülkenin parçalanmasını engelliyor, ancak bazı akademisyenler ve Katalan ayrılıkçılar, İspanyol hükümetinin kabul etmesi halinde oylama için yasal yer olabileceğini savunuyorlar.

Katalonya’nın 2012’deki benzer bir önerisinin, dönemin hükümeti tarafından kesin olarak reddedildiği bilinmekte. Katalonya bölgesi, mahkemelerin yasaklamasına rağmen beş yıl sonra referanduma gitti ve 2017 yılında tek taraflı olarak herhangi bir yetkisi bulunmayan bir bağımsızlık ilanı yayınladı.

MADRİD’İN DESTEĞİNE İHTİYACI VAR!

Katalonya özerk yönetim başkanı Pere Aragones bölge parlamentosuna yaptığı açıklamada, Katalonya’nın yeni bir referandum için Madrid’in desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Referandumun, 2017’de yaşananlardan ders alınması gerekmekte ve beş yıl önceki sonucu uygulamamıza izin vermeyen zorlukların üstesinden gelmek için, yeni bir oylama yapmanın en hızlı ve en verimli yol olduğuna şüphem yok.” dedi.

Önerisini “uluslararası topluma en kapsayıcı, demokratik ve açıklanabilir” olarak nitelendirdi ve Katalonya’nın tüm siyasi aktörlerinin desteğini görmek istediğini belirtti.

Haziran ayında bölgede yapılan bağımsızlık ile ilgili bir anketin sonuçlarına göre Katalanların yaklaşık %52’si bağımsızlığa karşı çıkıyor bunu yanında  %41’i ise bağımsızlık fikrini destekliyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası