Suudi Arabistan’da yeni başbakan!

Suudi Arabistan’da yeni başbakan!

Suudi kralı, veliahtı prens Muhammed bin Salman’ı başbakan olarak atadı.


Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, oğlu ve varisi Prens Muhammed bin Salman’ı krallığın başbakanlığına atadı.

BAKANLIKLARDA DA PRENSLER!

Ayrıca kral, devlet haber ajansı SPA tarafından aktarılan kraliyet kararnamesine göre, başbakan atamasının yanı sıra ve ikinci oğlu Prens Halid’i savunma bakanlığına,  başka bir oğlu Prens Abdülaziz bin Salman’ın ise enerji bakanı olarak atandığını söyledi.

Kararnameye göre Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud, Maliye Bakanı Muhammed el-Jadaan ve Yatırım Bakanı Halid el-Falih görevlerine devam edecekler.

FİİLİ HÜKÜMDAR!

Muhammed bin Salman olarak bilinen veliaht prens, savunma bakanlığından terfi ederek dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve Orta Doğu’daki büyük bir ABD müttefiki olan Suudi Arabistan’ın da fiili hükümdarı oldu.

Suudi bir yetkili, başbakan olarak yeni görevinin, krallığı yabancı ziyaretlerde temsil etmek ve krallığın ev sahipliğinde düzenlenen zirvelere başkanlık etmek de dahil olmak üzere, kralın önceki görev delegasyonu ile uyumlu olduğunu söyledi.

İsmini açıklamayı reddeden yetkili, “Veliaht prens, kralın emirlerine dayanarak halihazırda devletin ana yürütme organlarını günlük olarak denetler ve başbakan olarak yeni rolü bu bağlamdadır” dedi.

KRALLIKTA BİRKAÇ KEZ GERÇEKLEŞTİ!

Yetkili, tarihsel olarak, bu tür görev delegasyonunun krallıkta birkaç kez gerçekleştiğini söyledi.

Muhammed bin Salman’ın küçük kardeşi Prens Halid bin Salman, daha önce savunma bakan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

SPA’nın bildirdiğine göre, veliaht prens krallığın askeri endüstrilerdeki kendi kendine yeterliliğini %2’den %15’e çıkardığını ve yeni atanan savunma bakanı döneminde ise %50’ye ulaşmayı planladığını söyledi.

Kararnameye göre Kral Selman, katıldığı Kabine toplantılarına başkanlık etmeye devam edecek. Kararname çıkarıldıktan sonra, devlet televizyonu ise kralın haftalık kabine toplantısına başkanlık ettiğini gösterdi.

PRENS MUHAMMED REFORMLARI!

Veliaht Prens Muhammed, 2017’de iktidara geldiğinden bu yana Suudi Arabistan’ı kökten değiştirdi ve ekonomiyi petrole bağımlılığından uzaklaştırma çabalarına öncülük etti.

Ayrıca kadınların araba kullanmasına ve din adamlarının yetkilerini kısıtlamasına izin verdi.

Gazeteci Jamal Khashoggi’nin 2018’de krallığın İstanbul’daki konsolosluğunda öldürülmesi itibarını zedeledi ve krallığın ABD ve diğer Batılı müttefiklerle ilişkilerini gerdi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası