Yeni salgın tehditleri korkutuyor!

Yeni salgın tehditleri korkutuyor!

Suriye’de artan kolera vakaları savaş cephelerinde ve şehirlerde tehdit oluşturuyor.


Suriye’de 29 kişinin hayatına mal olan kolera salgını, ülkede süren savaşın cephelerinde tehlike oluşturuyor ve ülkedeki insanlar için su ve kanalizasyon sistemleri korku yaratıyor.

2.000 VAKA BİLDİRİLDİ!

İlk olarak Fırat nehri yakınlarındaki kirlenmiş su ile bağlantılı olduğu düşünülen salgının, hükümetin ve hükümet karşıtı grupların kontrolündeki bölgelerde bildirilen vakalarla bölge bölge ülkeye yayıldı. Şimdiye toplam kadar en az 2.000 vaka bildirildi.

İdlib bölgesinde çadır kampında yaşayan 60 yaşındaki Sobha al-Jadoue haber ajansına verdiği demeçte “Çadırımızın hemen yanında lağım akarken ben nasıl koleraya yakalanmayayım? Artık kokulardan uyuyamıyor, oturamıyoruz. Birkaç gün önce lağım çadırıma döküldü.” Dedi.

YİYECEK VE İÇECEKLERDEN BULAŞIYOR!

Kolera, bulaştığı yiyecek veya suyun yutulmasıyla yayılıyor ve ishale neden olabiliyor. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, etkilenenlerin çoğunda hafif veya hiç semptom görülmezken, kolera tedavi edilmezse saatler içinde öldürebilir.

Suriye’de savaşın yol açtığı yıkım, ülkede su pompalama ve arıtma tesisleri de dahil olmak üzere altyapının çoğuna zarar verdi. Bunun yanında iklim değişikliği de su kıtlığını daha da kötüleştirdi.

SAĞLIK TESİSLERİNİN ÇOĞU ÇALIŞMIYOR

Suriye’de bir tedavi merkezi yöneticisi olan Shahem Mekki, “Sağlık altyapısında büyük bir tahribat meydana geldi, bu nedenle bu alanlara – özellikle kamplarda – hastalık yayılırsa, sağlık üzerinde ciddi bir etkisi olabilir ve çok sayıda insanı öldürebilir.” dedi.

2011’den bu yana Suriye’de savaş yaklaşık 350.000 kişiyi öldürdü. Dünya Sağlık Örgütü, ülkedeki sağlık tesislerinin %55’inin savaş nedeniyle çalışmadığını söylüyor.

SEMPTOMLAR İSHAL VE BAŞ DÖNMESİ

Kuzeydoğu Suriye’deki sağlık direktörü Jawan Mustafa Suriye’de şimdiye kadar 4.350’den fazla şüpheli kolera vakası ve 100 doğrulanmış vaka olduğunu söyledi. “Vakalar artıyor ama neyse ki yavaş yavaş” dedi.

45 yaşındaki Amshah Shehade, kızını ishal ve baş dönmesi nedeniyle Haseke’deki hastaneye getirdiğini ve torununun da aynı semptomları yaşadığını söyledi. 

Kolera nedenleri, belirtileri ve önlenmesi konusunda kamuoyu bilinçlendirme kampanyaları yürütülmekte.

Birleşmiş Milletler çocuk örgütü UNICEF’in Suriye’deki iletişim şefi Eva Hinds, örgüt ve ortaklarının temiz suya erişim sağlamak için kolera sıcak noktalarında su taşımacılığını ve klorlamayı artırdıklarını söyledi ve “Şimdi harekete geçme zamanı. Daha fazla yayılmayı önlemek için önlemlere büyük yatırım yapıyoruz” dedi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası