AB’nin başı bu beladan kurtulmuyor

AB’nin başı bu beladan kurtulmuyor

Günümüzde ülkelerin karşı karşıya olduğu en büyük problem olan enflasyon, AB’nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Avrupa Birliğindeki enflasyon seviyesi %10’u geçerek, ilk defa çift hanelere ulaştı.


Merkez Bankaları enflasyonla mücadele etmeye çalışsa da, çok sonuç alamıyorlar. Bu gün AB tarihinin en yüksek enflasyonuyla yaşıyor. 

ÇİFT HANEYE ULAŞTI

Ağustos ayında AB’deki yıllık enflasyon %9.1 olarak kayıtlara geçmişti. Yükselen enflasyonla mücadele etmek için AB Merkez Bankası da faiz arttırımına gitmişti. 

Bu günün açıklanan verilere göre, Merkez Bankasının müdahalesi işe yaramış gözükmüyor. Enflasyon oranı %10’a olarak ulaşarak 1997’den beri ilk kez çift hanelere ulaştı.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar AB’deki enflasyon %3.4 seviyelerindeydi.

ENERJİ KRİZİ KÖRÜKLEDİ

Enerji fiyatları 2021’e kıyasla %40.8 artarak, enflasyon dalgasının bir tsunamiye dönüştürdü.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’da fiyatlar %10,9 artarak on yıllardır ilk kez çift haneli rakamlara ulaştı. 

Almanya hükümeti, tüketicilerin ve işletmelerin artan gaz faturalarıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için 200 milyar Euro’ya kadar yardımda bulunması bekleniyor.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası