Hindistan’ın kararı ne oldu?

Hindistan’ın kararı ne oldu?

Dünya çapında hala etkisini gösteren enflasyon dalgasıyla mücadele etmek için Merkez Bankaları faiz arttırmaya devam ediyor. Hindistan Merkez Bankası’nın bu gün yapılan para politikası toplantısı sonucunda da Hindistan faiz oranları 50 baz puan arttı.


Hindistan Merkez Bankası, yüksek enflasyonu frenlemek için politika faizini yükseltti.

50 BAZ PUAN ARTTI

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das Cuma günü yaptığı açıklamada, para politikası komitesi faiz oranını 50 baz puan artırarak %5,90’a çıkarmaya karar verdiğini söyledi.

The Wall Street Journal’ın anketine katılan yedi ekonomistin beşi merkez bankasının repo faizini yarım puan artırmasını beklerken, diğer ikisi ise 30 baz puanlık bir artış bekliyordu.

%7 ENFLASYON

Hindistan: Enflasyon Oranı (2018-2022)

Hindistan’ın Ağustos ayında tüketici fiyat endeksi, bir önceki yıla göre %7,0 artarak merkez bankasının %2 ila %6’lık enflasyon hedefi aralığının üzerine çıktı. %7’lik enflasyon Hindistan tarihinin en yüksek enflasyon seviyesi değil. Hindistan vatandaşları, 2014 yılında %14’lük bir enflasyonla yaşıyorlardı. 

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, Covid-19 pandemisinden ve Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan enflasyonla mücadele etmek için parasal sıkılaşma politikası izliyor. Bu doğrultuda, Hindistan Merkez Bankası, Ağustos ve Haziran aylarında politika faizini 50 baz puan artırmıştı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası