İngiltere Başbakanı’nı rahatlatacak bir gelişme

İngiltere Başbakanı’nı rahatlatacak bir gelişme

Enflasyonla mücadele amaçlı üst üste faiz arttırımına giden İngiltere Merkez Bankası (BoE), geçen hafta ise para biriminin değer kaybetmesi ile karşı karşıya kaldı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen ONS’nin açıkladığı verilere göre İngiltere GSYH’si 2022 yılının ikinci çeyreğinde %0.2 büyüdü.


İngiltere ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde biraz büyüdü.

%0.2 BÜYÜDÜ

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) bu gün açıkladığı verilere göre Birleşik Krallık’ın Gayrisafi Yurt İçi Hasılatı (GSYH) son çeyrekte %0.2 büyüdü. 

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) küçülme tahminlerini alt üst eden veri, ülke ekonomisi için küçük bir umut oluşturdu. İngiltere Başbakanı Liz Truss, açıklanan veriler sonucunda bir nefes alma fırsatı buldu.

ONS baş ekonomisti Grant Fitzner şunları söyledi: ”Pandemi sırasında ve sonrasında İngiltere vatandaşlarının daha önce tahmin ettiğimizden daha fazla tasarruf ettiğini gösteriyor.”

YİNE DE DURUM SIKINTILI

Ekonomistler, genel GSYİH’nın şu anda pandemi öncesi seviyelerin yüzde 0,2 altında olduğuna inanıyorlar. 

Pantheon Makroekonomi Baş Ekonomisti Samuel Tombs yaptığı konuşmada “2020 boyunca ekonomik aktivitedeki gerileme önceden düşünülenden daha kötü görünüyor.” dedi.

Geçtiğimiz hafta Sterlin’in çok şiddetli bir şekilde değer kaybetmesi bütün Dünya gündeminde haber olmuştu. (BAKINIZ.) İngiltere’nin yeni hükümeti, çok hızlı bir şekilde ekonomi çökeltmekle eleştirildi. 

Sterlin, Dolar karşısında 1.05 seviyelerine gelerek tarihi bir değer düşüşü yaşadı. Şu an Sterlin/Dolar 1.11 seviyelerine gelerek biraz iyileşme sinyalleri versede, İngiltere ekonomisine olan güvenin geri toparlanması zaman alacaktır. 

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası