Afrika Boynuzu’nda yine kanlı eylem!

Afrika Boynuzu’nda yine kanlı eylem!

Al Şebab örgütü mensupları, güney Somali’de kuyu sondajı yapan sivil personeli infaz etti.


Yerel bir yetkili, Cuma günü El Şebab’dan gelen İslamcı militanların, kuraklıktan zarar gören güney Somali’de açılmaya çalışılan bir kuyuda sondaj yapan 12 personeli öldürdüğünü söyledi.

ÖLÜMCÜL BASKINLAR

Şeriat ve İslam hukukunu katı bir şekilde uygulamak isteyen radikal örgüt El Kaide bağlantılı El Şebab ile Somali’nin merkezi hükümeti arasındaki çatışma 2006’dan bu yana binlerce insanı öldürdü.

Somali güvenlik güçleri, yerel öz savunma gruplarıyla birlikte savaşırken son haftalarda savaş alanında kazanımlar elde ettiklerini söylüyor, ancak El Şebab ölümcül baskınlar düzenlemeye devam ediyor.

SON 40 YILIN EN KÖTÜ KURAKLIĞI

Olay yerini ziyaret eden ve ölen personelin teşhisinde bulunan, yerel yetkili Mahad Abdi, en son saldırının güney Gedo bölgesindeki Gariley kasabasında militanların çalışma sahasında mürettebata saldırarak, ölen mürettebatın cesetlerini ve sondaj ekipmanlarını yakarak meydana geldiğini söyledi.

Bölge, Afrika Kıtası’nda yaşanan son 40 yılın en kötü kuraklığından yakınıyor ve bu da Birleşmiş Milletler’in yaklaşan bir kıtlık konusunda Afrika’da bulunan ülkeleri uyarmasına neden oluyor.

SALDIRILAR İSYAN ETTİRDİ!

Mahad Abdi, İngiliz haber ajansı Reuters’e verdiği demeçte: “Bölgemizde kuraklık ve su sıkıntısı çekerken, El Şebab’ın başımıza bu kadar bela açmasından dolayı çok üzgünüm. El Şebab örgütü mensuplar bizden 100 km uzakta, onlardan su bile istemiyoruz.” Dedi.

Gariley belediye başkanı Mahmoud Abdel Warsame, ölü sayısını doğruladı ve güvenlik güçlerinin altı El Şebab örgütü mensubunu da öldürdüğünü söyledi.

Bölge sakinleri, Al Şebab’ın son haftalarda orta ve güney Somali’nin diğer bölgelerinde evleri yaktığını, kuyuları yıktığını ve sivillerin kafalarını kestiğini söylüyor.

BÖLGE HALKI SİLAHLANIYOR!

El Şebab’ın gerçekleştirdiği saldırılar ve örgütün kuraklığa rağmen bölge halkından vergi ödemelerini talep etmesi, bazı bölge sakinlerini El Şebab’a karşı silahlanmaya itti.

Başkan Hassan Şeyh Mohamud, Somali Ulusal Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bildirildiğine göre ise başkent Mogadişu’da yaşanan farklı bir olayda, El Şebab örgütüne mensup militanlar Mogadişu emniyet güçleri polis şefini, iki korumasını ve polis güçleriyle birlikte çalışan bir gazeteciyi öldürdü.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası