Alman Hava Kuvvetleri Tokyo semalarında!

Alman Hava Kuvvetleri Tokyo semalarında!

Japonya ve Almanya birlikleri birlikte ortak yürüttükleri ilk müşterek tatbikatını gerçekleştirdi.


Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) ve Alman Hava Kuvvetleri, Japon topraklarında ikili tatbikat gerçekleştirdi ve bu tatbikat iki ülke arasında ortak yürütülen ilk tatbikat olma özelliğini taşıdı.

JAPONYA NATO ORTAKLIĞI

Tokyo merkezli Nikkei Asia tarafından hazırlanan bir rapora göre, Hızlı Pasifik Tatbikatı 2022 tatbikatı Berlin’in Hint-Pasifik’teki güvenlik çabalarını destekledi. 

Aynı zamanda tatbikat Japonya ve NATO arasındaki ortaklığı güçlendirmeyi de amaçlıyordu.

Bir Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, Singapur’dan sekiz saat boyunca bir Eurofighter Typhoon model uçağı uçurmak için Tokyo yakınlarındaki Hyakuri Hava Üssü’ne geldiğini belirtti.

Yetkililer pazartesi günü Alman Hava Kuvvetlerinin ilk kez Avustralya’da tatbikata katılacağını belirterek 6 Eurofighter savaş uçağının toplamda 22 bin kilometrelik uçuşu gerçekleştirmek için yola çıktığını duyurmuştu.

İLK ZİYARET!

Etkinlik, bir Alman Eurofighter’ın Japonya’yı ilk kez ziyareti oldu.

Alman Hava Kuvvetleri tatbikat sırasında iki ilave Eurofighter kullandı.

Nikkei Asia, Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz’a atıfta bulunarak, “Tatbikat, bölgeden hızla geçebileceğimizi kanıtladı.” dedi. 

Ayrıca: “Bu bölgede yer almaya devam edeceğiz.” Diye de ekledi.

EUROFIGHTER’DAN SİNGAPUR’A HIZLI İNİŞ!

Tatbikat sırasında Japonya Hava Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri’nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Shunji Izutsu’yu taşıyan üç Mitsubishi F-2 Viper Zero çok amaçlı avcı uçağını görevlendirdi.

Eurofighter filosu, Japonya’ya inmeden önce, Almanya’dan kalktıktan sonraki 24 saat içinde Singapur’a iniş provasını yaptı.

Filo ayrıca Rapid Pacific 22’ye katılmadan önce Japonya, Birleşik Krallık, ABD ve diğer güçlerle birlikte Avustralya’nın Pitch Black tatbikatına katıldı.

PITCH BLACK TATBİKATI

Pitch Black Tatbikatı ise Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) tarafından 17 ülkenin katılımıyla, 2500 askeri personel 100 uçak ile gerçekleştirilen bir tatbikat oldu.

Tatbikatta askeri teknolojinin yanı sıra saldırı ve savunma yeteneklerinin sergilendiği bu tatbikatlarda, müttefikler arası koordinasyonun sağlanması amaçlandı.

Son dönemde ABD ve müttefiklerinin Pasifik’teki tatbikatlara hız verdiği görülmektedir. ABD, Pasifik’te Çin karşıtı ekseni genişletmektedir.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir