Batı Afrika ülkesinde sekiz ay sonra ikinci darbe!

Batı Afrika ülkesinde sekiz ay sonra ikinci darbe!

Burkina Faso’da askeri darbe gerçekleşti ve subaylar yönetime el koyduklarını açıkladılar.


Burkina Faso’da bu yılki ikinci darbe gerçekleşti ve dün akşam saatlerinde yeni askeri hükümet lideri, bu yılın başında askeri darbe ile Devlet Başkanı olan Paul-Henri Damiba’nın devrildiğini doğrulamak için bir grup maskeli ve yorgun asker ile birlikte televizyonda bir bildiri yayınladı.

SEKİZ AY SONRA YENİDEN DARBE!

Bu, son iki yılda İslamcı isyancıların Sahel bölgesinin çorak arazilerinde yıkıma yol açması, binlerce insanı öldürmesi ve onları yenmenin bir yolunu bulamayan zayıf hükümetlere olan inancını yıpratması nedeniyle Batı ve Orta Afrika’da giderek yaygınlaşan bir model.

Mali, Çad ve Gine, 2020’den bu yana birden fazla darbe gördü ve son on yılda bölgede ilerleme kaydeden her yerde darbe gerçekleşmesi korkusu meydana geldi.

Burkina Faso’nun yeni lideri orduda subay olan komutan İbrahim Traore oldu.

Damiba’nın 24 Ocak darbesinde kendi iktidarını ele geçirmesine çok benzer bir sahnede Traore, etrafı askerlerle çevrili halde televizyona çıktı ve hükümetin feshedildiğini, anayasanın askıya alındığını, sınırların kapatıldığını duyurdu. Gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

DARBE İLE İLGİLİ DÜŞÜNDÜREN DETAY

Devrilen darbeci lider Damiba’nın, Mali’de darbe yapan ordu komutanı ile ABD Özel Kuvvetlerinin verdiği ortak bir eğitimden tanışıyor olması bölgede darbenin ne kadar normal olduğunu gösteriyor.

Ayrıca İbrahim Traore bundan sekiz ay önce gerçekleşen darbede, darbeci lider Yarbay Damiba’nın emrinde bulunuyordu ve yüzbaşı olarak darbe açıklamasında da hemen yanındaydı.

Aşağıdaki fotoğraftan ise sekiz ay önce Damiba’nın gerçekleştirdiği darbenin ardından yaptığı açıklama ile Cuma gecesi Traore’nin gerçekleştirdiği darbenin ardından yapılan açıklamaya ait fotoğrafın karşılaştırmasını görebilirsiniz. Traore ise iki fotoğrafta da bulunmakta. Yalnız tek bir farkla…

ÖNCEKİ DARBE DE AYNI SEBEPTEN GERÇEKLEŞMİŞTİ…

Traore, Ocak ayında Damiba’nın iktidarı ele geçirmesine yardım eden bir grup subayın, İslamcılarla başa çıkamaması nedeniyle liderlerini görevden almaya karar verdiğini söyledi. 

Damiba’nın da, aynı nedenle eski Cumhurbaşkanı Roch Kabore’u görevden aldığını biliyoruz.

Yeni lider Traore’nin yaptığı açıklamada, Damiba’nın subayların orduyu yeniden düzenleme önerilerini reddettiği ve bunun yerine önceki rejimin düşmesine yol açan askeri yapılanmaya devam ettiği belirtildi.

ŞİDDET MERKEZİ

Burkina Faso, 2012 yılında komşu Mali’de başlayan ve Sahra Çölü’nün güneyindeki diğer Batı Afrika ülkelerine yayılan El Kaide ve Işid ile bağlantılı grupların gerçekleştirdiği şiddetin merkez üssü haline geldi.

Kırsal topluluklara yapılan baskınlarda binlerce kişi öldü ve milyonlarca insan kaçmak zorunda kaldı. Bu hafta, Burkina Faso’nun kuzeyindeki bir saldırıda en az 11 asker öldü. Onlarca sivil hala kayıp.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası