İsveç’te “ilhak” paniği: Türkiye’ye ambargolar kaldırıldı!

İsveç’te “ilhak” paniği: Türkiye’ye ambargolar kaldırıldı!

İsveç, Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. 


İsveç, ülkenin NATO askeri ittifakına katılma ve Türkiye’nin itirazlarını aşma kararının ardından Türkiye’ye uyguladığı silah ve askeri teçhizat ihracatı yasağını kaldırdı. 

SAVAŞ İSKANDİNAV ÜLKELERİ TEDİRGİN ETTİ!

Hem İsveç hem de komşusu Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından bu yılın başlarında NATO üyeliği istedi.

Her iki ülkenin de müttefiklik başvuruları sonrası NATO’ya üye olabilmeleri için mevcut 30 NATO üyesinden onay almaları gerekmekte.

Fakat iki ülke de başvuru sürecinde bir engelle karşılaştı. Türkiye bu ülkelerin NATO başvurularına itiraz etti.

TERÖR DESTEKÇİSİ İSVEÇ VE FİNLANDİYA

İtirazın çok geçerli bir nedeni mevcuttu. İsveç ve Finlandiya, Türkiye’de kanlı eylemler yapan terör örgütü PKK’yı ve bu örgütün bir uzantısı olan Suriye’deki YPG’yi destekliyor ve terör örgütü olarak görmüyordu. 

İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin, terör örgütü PKK ve YPG’li teröristlere karşı Türkiye’de ve Suriye sınırında gerçekleşen terör eylemlerini sonlandırmak amacıyla sınır ötesi operasyon ile Suriye’ye girmesinin ardından, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, bu operasyonun uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından 15 Ekim 2019’da ISP, Türkiye’ye silah satışlarına verilen lisansların iptal edildiğini duyurdu.

RESMİ BİR AMBARGO YOK FAKAT ONAY VERİLMİYOR!

İsveç hükümeti Türkiye’ye karşı genel bir silah ambargosu olmadığını belirtiyordu. Fakat uygulamada silah ihracatı başvurularına onay veren ISP’nin 2019’dan beri hiç bir satışa onay vermediği biliniyor.

Türkiye parlamentosu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini henüz onaylamadı ve Cuma günü ambargonun kaldırılması, İsveç’in NATO’ya giden yolda Türkiye onayını almak için attığı bir adım olarak yorumlandı.

VERDİĞİ SÖZÜ TUTAMADAN KAYBETTİ

Bir önceki İsveç hükümetinin, Türkiye’den NATO onayı almak ve ülke ile diplomatik ilişkileri geliştirmek için, geçtiğimiz dönemde bebek katili PKK terör örgütüne verdiği desteği kesmek üzerine imza attıklarını, fakat bu sözlerini tutamadan seçimleri kaybettiğini biliyoruz.

TÜRKİYE’YE YEŞİL IŞIK

ISP yaptığı açıklamada, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Türkiye’ye ihracat lisansları vermeye başladığını doğruladı, ancak gizliliği gerekçe göstererek hangi şirketlere veya ürünlere yeşil ışık yakıldığını açıklamadı. 

Türkiye’ye askeri teçhizat ihracatına başlama kararı ISP şirketinin tek başına aldığı bir karar olmayacak. Çünkü ajansın, büyük politika hamleleri yapmadan önce İsveç parlamentosundaki partiler arası bir milletvekili grubuna danışması gerekiyor. Bu da resmi ambargo olmasa da geçtiğimiz dönemde verilmeyen izinlerin parlamentonun da bilgisi dahilinde verilmediğini doğruluyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası