Afgan kadınlar sokaklara döküldü!

Afgan kadınlar sokaklara döküldü!

Afganistan’ın başkentinde meydana gelen saldırının ardından, İran’da olduğu gibi protestocu kadınlar sokağa döküldüler.


Afganistan’ın başkenti Kabil’de Cuma günü, özel bir dershane olan eğitim merkezindeki kızlar bölümünde bir intihar bombacısının üzerinde bulunan patlayıcıları ateşlemesiyle gerçekleşen saldırının ardından kadınlar Taliban yönetimini protesto etmek amacıyla sokaklara çıktılar. 

GENÇ YAŞTA KADINLAR!

Gerçekleşen eylemin ardından patlamada hayatını kaybedenlerin çoğunun genç yaşta üniversite sınavına hazırlanan ve eğitim gören kadınlardan oluştuğu öğrenildi.

İktidardaki Taliban’ın tüm okulları açma sözü vermesinden sonra son aylarda Kabil’de kız
liselerinin tamamı kapatıldı.

Ancak Kabil’de yaşayan vatandaşlar ve eğitimciler, kız öğrencilerin hala özel ders
merkezlerine devam ettiğini söyledi.

KADINLAR PROTESTODA!

Cuma günü yaşanan saldırının ardından Kabil’de kadınlar gerçekleşen eyleme tepki göstermek ve kadınların eğitim hakkının engellenmesini protesto etmek maksadıyla sokaklara döküldüler.

Protestoyu engellemek isteyen Taliban ise sokaklarda göstericilerin yanında hedef gözetmeden ateş açarak korku ve paniğe sebep olurken dış kaynaklar tarafından
ise tepki gördü.

Afganistanlı kadın protestoculara ateş açıldığı anlar amatör bir kamera tarafından kayıt altına alındı.

SON UMUT DA TEHLİKE ALTINDA

Yakınları saldırıda ağır yaralanan 25 yaşındaki sakin ve özel eğitim kurumunun eski öğrencisi Sakina Nazari, “Kız orta okullarının kapanmasıyla birlikte, Son umudumuz özel eğitim kurumları ve enstitülerdi. Ne yazık ki şimdi enstitüler de tehdit altında.” dedi.

Taliban’ın Ağustos 2021’de yönetimi devralmasından bu yana Kabil dahil çoğu ilde kız ortaokulları kapatıldı. Taliban yönetimi, Mart ayında tüm okulları açma sözü vermesine rağmen sonrasında bu sözünden geri adım attı.

Patlamanın gerçekleştiği özel ders merkezleri gibi kurumlar, eğitimlerini ilerletmek isteyen kızlara artan kısıtlamalara rağmen bir yaşam çizgisi sunuyordu.

Ayrıca ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya olmalarına rağmen kadınların gitmelerine hala izin verilen üniversitelere katılım şansı sağlamaktaydı.

KADINLARIN BULUNDUĞU BÖLÜMDE GERÇEKLEŞTİ!

Erkek öğrenciler de Cuma günü saldırının gerçekleştiği merkezde sınava katılmaktaydı.

Ancak Taliban kaynaklarına ve bir tanığın aktardığına göre saldırgan, özel eğitim kurumunda erkeklerin bulunmadığı, kadınların ayrı oturdukları bir bölüme gitti ve saldırıyı burada gerçekleştirdi. Bu da yüksek kadın kayıplarına yol açtı.

Birleşmiş Milletler Afganistan Misyonu yaptığı açıklamada, “Afganistan’ın Hazara Şii topluluğundan genç kadınların 60’tan fazla ölü ve yaralının çoğunluğunu oluşturduğu bildirildi. Sorumlular adaletle yüzleşmeli. Taliban, tüm Afganların güvenliğini sağlamak için yükümlülüklerini yerine getirmeli.” Dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası