Çin’in milli bayramı Tayvan’ı ikiye böldü!

Çin’in milli bayramı Tayvan’ı ikiye böldü!

1 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kurtuluşu kutlanırken bazı Tayvanlılar Çin  bayraklarını yakarak Çin’i protesto etti.


Pekin ile Tayvan ilişkileri konusundaki tartışmaların uzak ucundaki iki küçük Tayvanlı grup, Cumartesi günü Tayvan Boğazı’nda Çin’in ulusal gününde bayrak yakarak Çin’in Tayvan’a karşı baskılarına tepki gösterdiler.

ÇİN’İN KURTULUŞ GÜNÜ

1 Ekim, Mao Zedong’un 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’ni ilan ettiği, yenilen Çin Cumhuriyeti hükümetinin o yılın sonunda Tayvan’a kaçtığı ve bugüne kadar da yeni kurulan cumhuriyeti tanımadan kaldığı zamana denk gelmekte.

Çin’in ulusal günü, 10 Ekim’de Çin Cumhuriyeti’nin kurulduğu ulusal günü kutlayan demokratik olarak yönetilen Tayvan’da hiçbir şekilde resmi olarak kutlanmıyor.

TAYVAN’DA İKİ KARŞIT GRUP!

Ancak Tayvan’daki gruplar ulusal gün sebebiyle ya kutlama yaptılar ya da bayrak yaparak kutlamalara tepki gösterdiler.

Bir grup Çin’in ulusal gününü Çinli olmaktan gurur duyarak kutlarken, bir diğer grup ise Pekin’in adaya yönelik tehditlerine, özellikle de Çin’in Ağustos ayında Tayvan yakınlarında savaş tatbikatlarına tepki olarak bayraklar yaktılar.

“ÇİN BİR TEHDİT DEĞİL”

Güneyde Tainan’ın kırsal bir kesiminde, Tayvan Halk Komünist Partisi, çoğu yaşlı insanlardan oluşan yaklaşık 200 kişiyi Çin’in milli marşını söylemek için bir araya getirdi.

Ayrıca parti bir haber bülteninde Tayvan’ı “Çin’in kutsal bir parçası” olarak adlandırdı.

Seçilmiş yetkilisi olmayan ve oldukça uç bir partinin başkanı olan Lin Te-wang, Reuters’e verdiği demeçte, Tayvan’da bulunan neredeyse tüm partilerin kınadığı, Çin’in Tayvan çevresinde gerçekleştirdiği tüm savaş tatbikatlarına ve söylemlerine rağmen Çin’in bir tehdit olmadığını söyledi.

67 yaşındaki Lin, “Askeri tatbikatlar Tayvan için iyidir çünkü Çin’in askeri gücünü ve majestelerini uluslararası düzeyde gösteriyorlar.” dedi.

“TAYVAN’I ÖLÜMÜNE KORUYUN!”

Yelpazenin diğer ucunda, bağımsızlık yanlısı Tayvan Devlet İnşa Partisi, Cumartesi günü Tayvan’ın güney kıyılarında Çin’in Ağustos tatbikatlarını düzenlediği bir deniz bölgesinde bir teknede Çin bayrağı yaktı ve “Tayvan’ı ölümüne koruyun!” sloganları attı.

Parti Başkanı Chen Yi-chi, Tayvan Boğazı’ndaki teknede Reuters’e, bayrağı yakmanın kışkırtıcı olmadığını söyledi.

Ayrıca “Bayrağı yakmak nasıl aşırı olabilir? Şimdi Tayvan’ı savunmak için direnişinizi göstermek istiyorsanız, bayrağı yakmak aşırıysa, topçu ateşi geldiğinde ne yapacaksınız?” dedi.

Parti, geçen yıl yapılan bir geri çağırma seçimlerinde elendikten sonra meclisteki tek milletvekilini de kaybetmişti.

Çin, Taipei hükümetinin yoğun itirazlarına rağmen Tayvan’ı hala Halk Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak görüyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası