Hararetin dinmediği Kabil’de insanlık dışı saldırı!

Hararetin dinmediği Kabil’de insanlık dışı saldırı!

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir eğitim merkezine intihar saldırısı gerçekleşti.


Afganistan polisinin Cuma günü yaptığı açıklamada, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki bir eğitim merkezine düzenlenen intihar saldırısında en az 19 kişinin öldüğünü ve düzinelerce kişinin yaralandığı söylendi.

ÖZEL OKULDA GERÇEKLEŞTİ!

Saldırı bir intihar bombacısının eğitim merkezine girerek kendini patlatmasıyla gerçekleşti. Saldırıyı ise henüz üstlenen kimse olmadı.

Cuma günü gerçekleşen saldırının yapıldığı sınav merkezinde bir sınav gerçekleşmekteydi. Normal zamanlarda Cuma günü Afganistan’da okullar, resmi tatil günü olması sebebiyle kapalı bulunmakta.

Patlamanın meydana geldiği batı bölgesi Hazara’da yaşayanların çoğu, Taliban ve DAEŞ tarafından başlatılan geçmiş saldırılarda hedef alınan etnik çoğunlukla Afganistan’da azınlık durumda olan Şii Müslümanlar.

HEDEF SİVİL İNSANLAR!

Kabil polis sözcüsü Halid Zadran yaptığı resmi açıklamada, 19 kişinin öldüğünü ve 27 kişinin yaralandığını söyledi.

Ayrıca Zadran yapılan bu saldırının, daha çok kız öğrencilerin eğitim gördüğü özel bir ders merkezinde gerçekleştiğini de söyledi ve aldırının arkasında kimin olduğu belli olmasa da, “Sivil hedeflere saldırmak, düşmanın insanlık dışı zalimliğini ve ahlaki standartlardan yoksun olduğunu kanıtlıyor.” dedi.

ÇEVREDEKİ VATANDAŞLAR YARDIM ETTİ

Yerel bir sakin olan Ghulm Sadiq, yüksek bir ses duyduğunda evde olduğunu ve merkezden yükselen dumanı görmek için dışarı çıktığını ve kendisinin ve komşularının yardıma koştuğunu söyledi.

Yardım esnasında patlama olan merkeze girdiğinde yaşadıklarını aktarırken Sadiq: “Arkadaşlarım ve ben patlama alanından 15 yaralı ve 9 ceset taşıyabildik diğer cesetler sınıftaki sandalye ve masaların altında yatıyordu” dedi.

ABD’nin Afganistan’da bulunan diplomatik ilişki temsilcisi maslahatgüzar Karen Decker patlamayı kınadı ve “bir oda dolusu sınava giren öğrenciyi hedeflemek utanç verici, tüm öğrenciler huzur içinde ve korkusuzca eğitim görebilmeli” dedi.

HUZURSUZLUK DİNMİYOR

Ağustos 2021’de Taliban Afganistan’ı devralarak yönetime geçtiğinden bu yana, onlarca yıldır süren savaşın ardından ulusu güvence altına aldıklarını vurguladı, ancak son aylarda camilerde ve sivil alanlarda birden çok patlama meydana geldi.

DAEŞ’in 2020’de Kabil’in batısındaki benzer bir eğitim merkezine düzenlediği saldırıda da öldürülen 24 kişi arasında genç öğrenciler bulunmaktaydı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir