Belarus lideri “KGB’ye” emir verdi!

Belarus lideri “KGB’ye” emir verdi!

Belarus Dışişleri Bakanı, orduya “dış tehditlerle” başa çıkmak için geniş yetkiler verildiğini açıkladı. Ülkenin lideri Lukaşenko ise KGB’ye emir verdi ve -muhtemelen Ukrayna’yı veya Litvanya’yı kastederek- komşularının saldırı planı yaptığını iddia etti. Batı, Belarus’un da savaşa dahil olmasından endişeli.


Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei, Cuma günü Rusya merkezli Izvestia gazetesine verdiği bir röportajda, Belarus’un güvenlik güçlerine komşu ülkelerden gelen provokasyonları önleme veya bunlara yanıt verme konusunda geniş yetkiler verdiğini söyledi.

Makei, “Ülkemizin başkanı kolluk kuvvetleriyle bir dizi görüşme yaptı ve terörle mücadele operasyon hakları getirildi.” ifadelerini kullandı ve ekledi: “Bazı komşu devletlerin (ç.n.:Ukrayna ve Litvanya kastediliyor), Belarus topraklarının belirli bölümlerinin ele geçirilmesi konusunda provokasyonlar planladığı bilgisi vardı.”

BELARUS SAVAŞA MI GİRİYOR?

Reuters, bu haberi doğrulamak istedi ancak onların da teyit talebine ne Belarus Dışişleri Bakanlığı ne de Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun Basın Ofisi yanıt vermiş değil.

Bahse konu terörle mücadele operasyonları, Belarus güvenlik güçlerine, kimlikleri doğrulamak için gözaltı, hareketin engellenmesi, telefon dinleme ve tüm iletişimin kontrolü ve ajanların herhangi bir binaya engelsiz girişi dahil olmak üzere geniş haklar veriyor.

Belarus’ta bu hafta yaşanan bir askeri hareketlilik telaşı, Lukashenko’nun Rusya’nın Ukrayna’daki savaş çabalarını desteklemek için ordusunu görevlendirebileceğinin potansiyel bir işareti olarak Ukrayna ve Batı’nın dikkatini çekti.

LUKAŞENKO “KGB”YE EMİR VERDİ

Pazartesi günü, Lukashenko gerçekleştirdiği bir güvenlik toplantısında, Kiev ve Batı’daki destekçilerinden Belarus’a yönelik açık bir tehdit olduğunu söylediği “planlara” yanıt olarak birliklerin Ukrayna yakınlarında Rus güçleriyle birlikte konuşlandırılmasını emrettiğini söylemişti.

Belta devlet haber ajansı, toplantıda Lukashenko’nun ülkenin istihbarat teşkilatı KGB’ye (КГБ; Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti) terörle mücadele için gerekli önlemleri almasını söylediğini de ayrıca bildirdi.

Lukashenko, “Askeri olanlar da dahil olmak üzere karşı eylem seçeneklerine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası