Enflasyon durmak bilmiyor!

Enflasyon durmak bilmiyor!

Dünya ekonomisinin şu anki düşmanı enflasyon, ABD’nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Yıl boyunca enflasyonla mücadele etmek için 5 kez faiz arttırımına giden FED, net bir sonuç alamıyor. FED’in gelecek ay tekrar faiz arttırıması bekleniyor. 


ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, gıda, gaz, kira ve diğer birçok tüketim malları ve hizmetlerinin fiyatlarının geçen ay beklenenden daha hızlı arttığını duyurdu.

40 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE GEZİYOR

ABD’de tüketici fiyat endeksi Eylül’de %0,4 artarak Dow Jones’un %0,3’lük tahminini aştı. Çekirdek enflasyon ise Ağustos’tan Eylül’e %0,6 ve son 12 ayda %6,6 arttı. Bu seviye son 40 yılın en yüksek seviyesi.

Enflasyon, diğer giderlerin yanı sıra ailelerin bakkal faturalarını, kiralarını ve hizmet maliyetlerini şişirdi, birçok kişi için zorluklara neden oldu.

Oto tamir masrafları Eylül ayında bir önceki yıla göre %15 arttı ve rekor bir seviyeye ulaştı.

5 KEZ FAİZ ARTIRILMIŞTI

Açıklanan rakamlar Fed’in bu yılki beş faiz artırımının şimdiye kadar enflasyon baskılarını soğutmak için etkili olmadığını gösteriyor.

Fed’in faiz artırımları ipotek oranlarını keskin bir şekilde yükseltti ve ev fiyatlarının düşmesine neden oldu. Konut maliyetleri ise Eylül ayında %0.8 arttı ve sonuç olarak 32 yılın en büyük artışı görüldü. 

Faiz arttırımlarına rağmen yavaşlamayan enflasyonla mücadele etmek için FED’in gelecek ay yapacağı para toplantısında tekrardan faiz arttırımına gidileceği görülüyor. Beklentilerin tamamı 75 baz puanlık bir artış yönünde.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası