Kuzey Kore’de görülmemiş askeri hareketlilik: Neler oluyor?

Kuzey Kore’de görülmemiş askeri hareketlilik: Neler oluyor?

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin Cuma günü Güney sınırı yakınında denize kısa menzilli bir balistik füze ve yüzlerce top mermisi ateşlediğini söyledi. 10 Kuzey Kore savaş uçağı sınırı zorladı. Japonya, Çin ve ABD’den açıklamalar gecikmedi. Gerilim uzun süredir olmadığı kadar yükek.


Güney Kore, yaklaşık 10 Kuzey Kore askeri uçağından oluşan bir filonun, yoğun bir şekilde silahlandırılmış olan sınırlarına yaklaştığını bildirdi.
Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı “Kuzey Kore, birçok kez “deniz tampon bölgelerine” yaklaşık 450 top mermisi ateşledi” ifadelerini kullandı.

2018’DE İMZALANAN ANLAŞMA İHLAL EDİLDİ

Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi, Kuzey’i gerilimi tırmandırdığı için kınadı ve son hamlelerinin 2018’de imzalanan ve sınır bölgesinde “düşmanca eylemleri” yasaklayan ikili askeri anlaşmayı ihlal ettiğini söyledi.

Seul, beş yıl içinde Pyongyang’a ilk tek taraflı yaptırımlarını uygulayarak 15 Kuzey Koreli kişiyi ve füze geliştirme programına dahil olan 16 kurumu kara listeye aldı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol gazetecilere verdiği demeçte, Pyongyang’ın “ayrım gözetmeksizin provokasyonlar yürüttüğünü” söyledi ve “su geçirmez önlemler” tasarlama sözü verdi.

Yoon’un sözcüsü, hükümetinin Korelerarası anlaşmalara saygı duyduğunu ve 2018 askeri anlaşmasını iptal etmelerinin Pyongyang’ın davranışına bağlı olduğunu söyledi.

KUZEY, GÜNEYİ SUÇLADI; GÜNEY KENDİNİ SAVUNDU

Kuzey Kore ordusu, Cuma günü, yani bu sabah erken saatlerde devlet medyası KCNA aracılığıyla Perşembe günü Güney Kore’nin topçu ateşine karşı “güçlü askeri önlemler” aldığını belirten bir açıklama yaptı.

Güney Kore’nin NSC, ateş etme dedikleri şeyin “düzenli, haberli ve meşru” bir tatbikat olduğunu söyledi.

ÇARŞAMBA GÜNÜNDEN BERİ GERİLİM TIRMANIYOR

Olaylar, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un askeri birliklere konuşlandırılan nükleer silahların güvenilirliğini doğrulamak için Çarşamba günü iki uzun menzilli stratejik seyir füzesinin fırlatılmasını denetlediğini söyledikten sonra yaşandı.

KUZEY KORE NÜKLEER HAZIRLIĞI MI YAPIYOR?

Kuzey Kore’nin benzeri görülmemiş sıklıkta füze fırlatmaya başlaması, 2017’den bu yana ilk kez nükleer bomba testlerine yeniden başlamaya hazırlanıyor olabileceği endişelerini de artırdı. Bazı analistler, komşu Çin’in Ekim’de başlayacak olan ve iktidardaki kritik Komünist Parti kongresini tamamlamadan önce herhangi bir test beklemiyor.

ABD’NİN TEPKİSİ

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, son füze fırlatmasından haberdar olduğunu ve durumun “acil bir tehdit oluşturmadığını” söyledi.

JAPONYA’NIN TEPKİSİ

Japonya’nın Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno ise, Kuzey’in testlerinin “kesinlikle kabul edilemez” olduğunu ve ülkesinin savunmasını “büyük ölçüde güçlendireceğini” söyledi.

ÇİN’İN TEPKİSİ

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning, tüm tarafların gerilimi tırmandırmaktan kaçınması ve siyasi bir çözüm için anlamlı diyalogu sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası