Rusya-KKTC paniği: İngiltere’den Kıbrıs’a çıkartma tatbikatı!

Rusya-KKTC paniği: İngiltere’den Kıbrıs’a çıkartma tatbikatı!

Doğu Akdeniz’de gerginlik sürerken Birleşik Krallık da oyuna dahil olduğunu hatırlatan bir tatbikatta bulundu. Rusya’nın Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Başkonsolosluk açacağının haberinin yayılmasının hemen ardından gerçekleşen bu tatbikat sonrası gözler adaya çevrildi. İşte tatbikata dair tüm detaylar…


Kıbrıs’ta sular durulmazken İngilizler de dikkat çekici bir tatbikatta bulundu.

İNGİLİZ ORDUSU’NDAN KIBRIS’A GENİŞ ÇAPLI ÇIKARTMA TATBİKATI

İngiliz Ordusu, Kraliyet Donanması ve Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kıbrıs’ta uzun süreden beri en büyük amfibi tatbikatını gerçekleştirdi.

Doğu Akdeniz’de Kraliyet Deniz Piyadeleri liderliğindeki tatbikat, “farklı askeri unsurların havadan, karadan ve denizden potansiyel olarak düşman bir bölgeye inişini” içeren bir denemeydi.

Tatbikat sırasında, Arbroath merkezli 45 Deniz Komandoları Kıbrıs kıyı şeridini güvence altına alırken, İngiliz Ordusu Kraliyet Lojistik Kolordusu kargo gemisi Hurst Point’ten ekipman indirdi. Kraliyet Donanması’na ait bir Puma insansız hava aracı gözetim sağladı.

Kraliyet Donanması ve Kraliyet Hava Kuvvetleri ayrıca savaş, afet yardımı ve insani yardım operasyonları da dahil olmak üzere çeşitli senaryoları simüle etti.

“BİRLEŞİK KRALLIK İÇİN STRATEJİK OLARAK ÖNEMLİ”

Yarbay Paul Timmins, tatbikatın Kuzey Kıyı Müdahale Grubu’nun operasyonel yeteneklerini test etmeyi amaçladığını söyledi, ve ekledi: “Bir araya gelme, bir kıyı şeridine çıkartma ve bir kıyıdan iç kesimlere doğru ilerleme gibi.”.

Kuzey Kıyı Müdahale Grubu, özellikle Avrupa içinde, Birleşik Krallık için stratejik olarak önemli yerlere konuşlanmak üzere tasarlandı.

Timmins, “Kraliyet Donanması’nın amfibi kabiliyetini daha da geliştirme fırsatı bulduk, bu da ortak birleşik amfibi operasyonları daha etkin bir şekilde sunmamıza olanak sağladı” dedi.

Görev Grubu Komutanı Yüzbaşı Simon Kelly, “Kuzey Kıyı Müdahale Grubu görev grubunun çıkarma gemisi ve helikopterleri, İngiliz Kraliyet Ordusu ve Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kabiliyetlerini kullanmada önemli bir anahtardır.” dedi.

Ortak tatbikattan sonra, Birleşik Krallık’ın amfibi amiral gemisi HMS Albion, bir savunma angajman faaliyeti için güney sahil kenti olan Limasol’a gitti.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası