Rusya’nın nükleer tatbikatı gerçekten “tatbikat” mı?

Rusya’nın nükleer tatbikatı gerçekten “tatbikat” mı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silahlarını kullanmakla tehdit etmesinin ardından Rusya’nın yakında büyük çaplı tatbikatlar gerçekleştirmesi bekleniyor. Asıl can alıcı olan nokta ise ABD ve müttefiklerinin, tatbikat ve gerçek arasındaki farkı tespit edebilmesinin çok zor olması.


Rusya genellikle yılın bu zamanlarında büyük yıllık nükleer tatbikatlar düzenliyor ve ABD ve Batılı yetkililer, belki de birkaç gün içinde bu nükleer tatbikatların tekrarlanmasını bekliyor.

ABD’li yetkililer, bu tatbikatların muhtemelen balistik füzelerin test edilmesini de içerecekleri konusunda uyarıyor.

RUSYA NÜKLEER TATBİKAT MI YAPIYOR? YOKSA HER ŞEY GERÇEK Mİ?

Ancak Putin’in Rusya’nın Ukrayna’yı -pek de iyi gitmeyen- işgalini savunmak için açıkça nükleer silah kullanmakla tehdit etmesiyle birlikte, bazı Batılı yetkililer Moskova’nın asıl niyetleri konusunda tatbikat sırasında kasıtlı olarak suları bulandırmaya çalışabileceğinden endişe ediyor.

Image

İsminin açıklanmaması koşuluyla Reuters’e konuşan Batılı bir istihbarat yetkilisi, “Bu yüzden nükleer tatbikat yapacakken olağanüstü derecede aşırı hararetli bir retoriğe sahip olmak istemiyorsunuz” yorumunda bulundu ve ekledi: “Çünkü o zaman gördüğümüz eylemlerin, meydana gelen şeylerin aslında bir tatbikat olduğundan ve başka bir şey olmadığından emin olmak zorlaşıyor.”

Yine de yetkili, Batı’nın tatbikatlarla gerçekleri ayırma yeteneğine “yüksek güven” duyduğunu iddia etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, ittifakın Rusya’nın on yıllardır olduğu gibi yıllık nükleer tatbikatlarını çok yakından izleyeceğine dair güvence verdi.

NATO DA AYNI ANDA NÜKLEER HAZIRLIK TATBİKATI BAŞLATIYOR

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Rusya’nın bahse konu “Grom” tatbikatlarının, canlı füze fırlatmaları da dahil olmak üzere stratejik nükleer kuvvetlerinin büyük ölçekli manevralarını içereceğini söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir ABD savunma yetkilisi ise, Rus tatbikatlarının NATO’nun önümüzdeki hafta başlayacak olan yıllık nükleer hazırlık tatbikatı ile yaklaşık aynı zamanda yapılmasının beklendiğini söyledi.

Yetkili Reuters’e verdiği demeçte, “Rus nükleer söyleminin ve Ukrayna ile savaş halindeyken bu tatbikata devam etme kararının sorumsuz olduğuna inanıyoruz” dedi,”Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerini sıkıştırmak için nükleer silah denemesi yapmak sorumsuzluktur.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası