Evin cezaevinde yangın: İran’ın ünlü gözaltı merkezinde silah sesleri ve sirenler duyuldu!

Evin cezaevinde yangın: İran’ın ünlü gözaltı merkezinde silah sesleri ve sirenler duyuldu!

İran’da on yıllardır yaşanan en şiddetli iç karışıklık ülkeyi sarsmaya devam ederken, kötü şöhretli Evin cezaevinde yangın çıktı. 22 yaşındaki İranlı Mahsa Amini’nin polis nezaretinde öldürülmesine yönelik öfkenin taşmasıyla patlak veren olaylar son hızıyla devam ediyor…


İran’ın kötü şöhretli Evin hapishanesinde yangın çıktı ve bölgeden alevler ve dumanlar yükseldiğini gösteren görüntüler internette yayınlandı.

Silah sesleri ve alarmların, siyasi mahkumların tutulduğu başlıca yer olan hapishaneden geldiği bildirildi.

Devlet medyası hapishanede sükunetin sağlandığını ve yangından mahkumları sorumlu tuttuğunu söyledi.

Cumartesi günü de ülke genelinde protestolar devam ediyor.

PROTESTOLAR SIRASINDA GÖZALTINA ALINAN YÜZLERCE KİŞİNİN EVİN’E GÖNDERİLDİĞİ BİLDİRİLMİŞTİ!

Hükümet karşıtı izleme grubu 1500tasvir, çevrimiçi olarak yangının videolarını yayınladı; bunlardan birinde, hükümet karşıtı protesto hareketinin ana sloganlarından biri olan “diktatöre ölüm” sloganları arka planda duyulabiliyordu.

Ancak başkent Tahran’ın yakınlarındaki cezaevinde çıkan yangının nedeni belli değil. Devlet medyasına göre itfaiye ekipleri olay yerinde, bölgeye özel kuvvetler sevk edildiğine dair haberler var.

Resmi haber ajansı IRNA da yangına yol açan huzursuzluğun sona erdiğini söyledi ve ismi açıklanmayan bir yetkilinin, huzursuzluğun cezaevinin “haydutları” tutan bir bölümünde meydana geldiğini ve siyasi mahkumların karışmadığını öne sürdüğünü söylediğini aktardı.

Bir tanık Reuters haber ajansına “mahkum ailelerinin ana kapının önünde toplandığını” söyledi.

“Ateş ve duman görüyorum. Çok sayıda özel kuvvet. Ambulanslar da burada” diye eklediler.

Evin’de siyasi tutukluların yanı sıra gazeteciler ve çok sayıda yabancı uyruklu kişi de tutuklu bulunuyor

Hapishane uzun zamandır Batılı insan hakları grupları tarafından eleştiriliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü cezaevindeki yetkilileri işkence ve süresiz hapis cezası tehdidinde bulunmakla, ayrıca uzun sorgulamalar yapmak ve tutuklular için tıbbi tedavi görmemekle suçladı.

Kendilerine Edalat-e Ali (Ali’nin Adaleti) adını veren bir grup bilgisayar korsanı, geçen yıl Ağustos ayında Evin hapishanesinden sızdırılmış güvenlik kamerası görüntülerinin gardiyanların mahkumları dövdüğünü veya onlara kötü davrandığını gösteren videolar yayınladı.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası