Rusya’nın nükleer silah tehditlerine NATO hamlesi: Kararlı Öğlen!

Rusya’nın nükleer silah tehditlerine NATO hamlesi: Kararlı Öğlen!

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Putin’in geçtiğimiz günlerde dile getirdiği nükleer silah kullanma tehdidiyle gün geçtikçe korkutucu bir hal almaya başladı. Özellikle de savaşın Rusya için pek de iyi gitmediği ve sonunun hala görünmediği bu günlerde korkutucu kısmı sadece söylemlerle de kalmıyor…


NATO 14 Ekim Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD nükleer bombalarının kullanımını uygulamak için Belçika, Kuzey Denizi ve İngiltere üzerinde 60 kadar uçağın eğitim uçuşlarına katılacağı yıllık nükleer tatbikatı “Kararlı Öğlen” (Steadfast Noon)’u Pazartesi günü Avrupa’da başlatacağını söyledi.

Canlı bomba içermeyen nükleer tatbikatlar, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş alanındaki büyük askeri başarısızlıkların ardından tekrar tekrar nükleer saldırı tehdidinde bulunmasının ardından artan gerilimler arasında gerçekleşiyor.

NATO REDDETSE DE “STEADFAST NOON”, RUSYA’NIN “GROM”UNA BİR MİSİLLEME!

“Steadfast Noon” muhtemelen Moskova’nın kendi yıllık nükleer tatbikatları olan normalde Ekim ayı sonlarında gerçekleştirilen ve Rusya’nın nükleer yetenekli bombardıman uçaklarını, denizaltılarını ve füzelerini test ettiği “Grom” ile çakışacak.

NATO, Batı tatbikatlarının Rusya ile yaşanan son gerilimlerden kaynaklanmadığını söyledi.

İttifakın internet sayfasından yapılan açıklamada, “30 Ekim’e kadar sürecek olan tatbikat rutin, tekrarlanan bir eğitim faaliyeti ve herhangi bir güncel dünya olayıyla bağlantılı değil.” dedi ve hiçbir canlı silah kullanılmayacağını da sözlerine ekledi.

NATO sözcüsü Oana Lungescu, “Bu tatbikat, ittifakın nükleer caydırıcılığının güvenli, emniyetli ve etkili kalmasını sağlamaya yardımcı oluyor.” dedi.

Açıklamada, Belçika’nın 14 ülkeyi ve piyasadaki en gelişmiş savaş uçakları ve Kuzey Dakota’daki Minot Hava Üssü’nden uçacak ABD B-52 uzun menzilli bombardıman uçakları da dahil olmak üzere 60’a kadar uçağı kapsayacak tatbikatlara ev sahipliği yaptığı belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri B-52 bombardıman uçağı

NATO KESİNLİKLE GERİ ADIM ATMAYACAK!

Salı günü, NATO başkanı Jens Stoltenberg, gergin uluslararası duruma rağmen ittifakın tatbikatlarına devam edeceğini açıkça belirtti.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle tatbikatları iptal etmenin “çok yanlış bir sinyal” göndereceğini söyledi ve gazetecilere verdiği demeçte, NATO’nun askeri gücünün gerginliğin daha da tırmanmasını önlemenin en iyi yolu olduğunu savundu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası