AB Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell: Daha fazla bağımlılık yaratmaktan kaçınmalıyız!

AB Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell: Daha fazla bağımlılık yaratmaktan kaçınmalıyız!

AB Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin Rus gazına bağımlılığının sonuçlarının ağır olduğunu ve bu durumun Çin karşısında da yaşanmaması için, Çin’in bir rakip olarak daha fazla tanınması ve ekonomik bağımlılığın azaltılması gerektiğini söyledi.


Borrell’in başkanlığını yaptığı Avrupa Dış Eylem Servisi, Lüksemburg’daki dışişleri bakanları toplantısı için hazırlanan beş sayfalık bir belgede, AB’nin “gerçekçi ve sağlam angajman” izlemesi gerektiğini söyledi.

Blok, 2019’dan beri Çin’i bir ortak, zorlu bir ekonomik rakip ve sistemik bir hasım olarak görüyor. Borrell Pazartesi günkü bakanlar toplantısından sonra gazetecilere verdiği demeçte, rakibin rolünün daha merkezi hale geldiğini söyledi.

ÇİN’DEN GELEN MESAJ ŞİMDİLİK REKABET ETMEKTEN İBARET!

Ve bu rekabet beraberinde Çin’in Afrika, Asya, Latin Amerika ve başka yerlerdeki ekonomik başarısını ve nüfuz arzusunu da yanında getirdi.

Avrupa, teknolojiler ve kritik hammaddeler için tedarik zincirlerini çeşitlendirerek ve yeni güvenlik açıklarından kaçınarak bağımlılığını azaltmalıdır.

“Şimdi bağımlılığımız hakkında konuşuyoruz, Rus gazına karşı savunmasızız. Yenilerini yaratmaktan kaçınmalıyız” dedi.

AB liderleri, Perşembe gününden itibaren iki günlük bir zirvede Çin ile ilişkileri tartışmaya hazırlanıyor ve yetkililer ilişkilerin “ince ayarı” olarak tanımlandığı bir süreci başlatıyor.

Pazartesi günkü toplantı, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in önemli bir politika konuşmasından bir gün sonra geldi. Borrell, Şi’nin Çin’in dünya çapında nüfuz sahibi olma arzusu hakkında “çok güçlü bir açıklama” yaptığını söyledi.

Blok, iklim değişikliği gibi konularda bir ortak olarak Çin ile ilişki kurmanın hala mantıklı olduğuna inanıyor.

AB diplomatları, Brüksel’in Şi’nin Çin’i giderek otoriter bir yola sokmasından endişe duyduğunu ve Çin’in Rusya ile ortaklığından rahatsız olduğunu söylüyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir