Fransa kendi topraklarında 2 bin Ukraynalı asker eğitecek!

Fransa kendi topraklarında 2 bin Ukraynalı asker eğitecek!

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Sebastien Lecornu Cumartesi günü Le Parisien gazetesine verdiği röportajda, Fransa’nın topraklarında 2 bin kadar Ukraynalı askeri eğiteceğini söyledi. Bunun yanı sıra hava savunma sistemi ve topçu birimi hibeleri de masada…


Askerlerin “birkaç hafta boyunca birimlerimize alınacağını” söyledi ve üç eğitim seviyesi olacağını da sözlerine ekledi: genel savaş, “Ukraynalılar tarafından lojistik gibi özel ihtiyaçlar” ve ardından Ukrayna’nın Batılı müttefikleri tarafından sağlanan savunma malzemelerinin nasıl kullanılacağı konusunda eğitim.

Bunun kurallara riayet edilerek yapılacağını ifade ederek, “Savaşta olmadığımız için kavgacı bir şekilde olmayacak. Rusya ile savaşta olan bir ülkeye yardım ediyoruz” dedi.

Fransa, Ukrayna’ya Crotale hava savunma sistemlerinin de sağlanacağını belirten Bakan, sayısına dair bir bilgi paylaşmadı.

Crotale Hava Savunma Sistemi

Sayının “Ukraynalılarla tanımlandığını” söyledi ve “hava savunmalarına izin vermenin önemli olacağını” da sözlerine ekledi.

Bakan, halihazırda döşenmiş olan 18 adete ek olarak altı Sezar mobil topçu birimini Kiev’e tedarik edilebileceklerini ve karadan karaya füze bağışlama olasılığının da araştırıldığını söyledi.

Fransız yapımı zırhlı Sezar

Sezar, 40 kilometreden (25 mil) uzaktaki hedefleri isabetli bir şekilde vurabilir.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çarşamba günü Paris’in Ukrayna’ya radar, sistem ve füze teslim edileceğini söyledi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir