Güney Kore’den tehlikeli zamanlama: Askeri tatbikat başlattı!

Güney Kore’den tehlikeli zamanlama: Askeri tatbikat başlattı!

Geçtiğimiz cuma günü Kuzey Kore’nin güney sınırında yaşanan askeri hareketliliğin ardından Güney Kore bu sabah dikkat çekici bir tatbikat başlattı. Tatbikatta ABD’li askerler de var. Kore yarımadası ısınmaya devam ediyor.


Güney Kore birlikleri, Kuzey Kore’de yaşanan askeri hareketliliğin yarattığı artan gerilimin ortasında tatbikata başladı. Dünyanın gözü şimdi Güney Kore’nin komşusunun nükleer ve diğer tehditlerine yanıt verme yeteneklerini artırmak için yaptığı yıllık “Hoguk” savunma tatbikatlarında.

Cumartesi günü sona erecek olan tatbikatlar, ABD ve Japonya ile ortak faaliyetler de dahil olmak üzere, Güney Kore’nin son aylarda düzenlediği birkaç askeri tatbikatın sonuncusu.

KUZEY KORE’NİN HAREKETLİLİĞİ ALARMA GEÇİRDİ

Hoguk tatbikatları tam da Kuzey Kore’nin bu yıl benzeri görülmemiş bir hızla silah testleri yapmasının, kısa menzilli bir balistik füze ve Cuma günü sınırın yakınında yüzlerce topçu mermisi ateşlemesinin ardından yaşandı.

Pyongyang, Güney Kore’nin başlattığı söz konusu ortak askeri tatbikatları bir provokasyon olarak nitelendirerek öfkeyle tepki gösterdi.

Seul ise, tatbikatlarının düzenli ve savunma odaklı olduğunu söylüyor.

“ABD İLE ORTAK OPERASYON KABİLİYETİNİ GELİŞTİRMEK…”

Güney’in Genelkurmay Başkanı, -bazı ABD güçlerinin de katıldığı- Güney Kore birliklerinin, Hoguk tatbikatları sırasında birliklerin hazırlıklı olmaya ve birliklerin ortak operasyonlar yürütme yeteneklerini geliştirmeye odaklanacağını söyledi.

Açıklamada, “Güçlerimiz, Kuzey Kore’nin nükleer, füze ve diğer çeşitli tehditlerine karşı koymak için simüle edilmiş gündüz ve gece manevraları yapacak. Böylece savaş ve barış zamanı görev performans yeteneklerinde ustalaşabilecekler ve bazı ABD kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği geliştirecekler” dedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası