Rusya’nın “ölüm sancısı”: Kiev’de 5 ayrı patlama!

Rusya’nın “ölüm sancısı”: Kiev’de 5 ayrı patlama!

Savaşın başından beri Kiev’in merkezi ilk kez hedef haline geldi. Başkent bu hafta ikinci kez hedef oldu. Pazatesi sabahı (bu sabah) saat 6:30’dan beri en az 5 patlama sesi duyuldu. Ukraynalılar ellerindeki tüm kurşunları kullanarak kamikaze İHA’ları düşürmeye çalışıyor. Hem de Kiev’in hiç vurulmayan şehir merkezinde…


Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bu sabah en az beş patlama meydana geldi – Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı, Rusya tarafından gönderilen “kamikaze insansız hava araçlarını” gösterdi.

Image

KİEV’İN MERKEZİ GEÇEN HAFTADAN BERİ İLK KEZ HEDEF HALİNDE

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, “Bu onların çaresizliğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kiev Belediye Başkanı Vitalii Klitschko, merkezi Shevchenkivskiy bölgesindeki sivil konut binalarının Rusya’nın saldırısında hasar gördüğünü söyledi.

Bir hafta önce de Ukrayna’nın başkenti, ülke çapında 19 kişinin ölümüne neden olan saldırılara sahne olmuştu. Üstelik bu saldırılar, an kaybını artırmak amacıyla sivillerin yoğun olduğu saatlerde gerçekleştirilmişti.

Image

SABAH 6:30’DAN BERİ KAMİKAZE İHA’LAR PATLIYOR

Bu sabahki saldırılar kamikaze (İHA’lardan) dronlardan yapıldı – bu yavaş hareket eden ve gökyüzünde gezinen silahların alçak sesle vızıldamasına ülke çapında alışılmaya başlandı.

Pazartesi günü, yani buün, Kiev’deki patlamalar yerel saatle (ve aynı zamanda Türkiye saatiyle) 06:30’da başladı ve en son bilgilere göre toplamda en az beş patlama gerçekleşti. En son patlama, Türkiye saatiyle 08:10 civarında yaşandı.

Uçaksavar bataryaları aralıksız olarak bahse konu kamikaze drone’ları vurmaya çalıştı, Kiev’de yeniden silah sesleri yankılandı.
Sosyal medyaya Ukraynalıların kamikaze İHA’ları düşürmeye çalıştıkları anları gösteren videolar düştü.

RUSYA’NIN HEDEFİ NEYDİ?

Patlamalardan ikisi şehir merkezine yakın bölgelerde yaşandı, sirenler ve araba alarmları tüm bölgede duyuldu.

Demiryolu yetkilileri, Kiev’in ana tren istasyonunun yakınında patlamalar gördüklerini söylediler.

Kiev Belediye Başkanı’nın ofisi yaptığı açıklamada, sivil konut ve konut dışı binaların vurulduğunu söyledi.

Rusya’nın tam olarak neyi hedef aldığını belirlemek şu anda zor.

Son günlerde yaşanan diğer saldırılar Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef almıştı
Dolayısıyla bu sabah da durum böyle değilse şaşırtıcı olacak.

HAYAT DEVAM EDİYOR

Ukrayna’da yeniden sirenler çaldı, insanlara hava saldırısı sığınaklarında kalmaları söylendi.

Ancak tüm uyarılara rağmen sokaklar ıssız olmaktan çok uzak. Pek çok insan Pazartesi sabahı işine gücüne devam ediyor gibiydi.

“RUSYA’NIN ÖLÜM SANCISI”

Yermak, kamikaze saldırılarını Rusya’nın “ölüm sancısı” olarak nitelendirdi ve Ukrayna’nın “mümkün olan en kısa sürede” daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi.

KERÇ KÖPRÜSÜ PATLADIKTAN SONRA NELER OLDU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen haftaki saldırıların, Rusya’yı Kırım’a bağlayan Kerç Köprüsü’nün bombalanmasına misilleme olduğunu söylemiş ve Ukrayna’yı suçlamıştı.

Geçen hafta, savaş başladığından beri ilk kez Kiev’in merkezi doğrudan hedef alınmıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası