Türkiye karşıtı Menendez’den Etiyopya’da yaptırım hamlesi!

Türkiye karşıtı Menendez’den Etiyopya’da yaptırım hamlesi!

Afrika Boynuzu’nda tanıdık bir isim yaptırım için düğmeye bastı. Türkiye karşıtı lobilerle yakın ilişkileriyle bilinen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez, Etiyopya’da neyin peşinde?


Etiyopya’da bitmeyen kavgada Türkiye için kritik gelişmeler yaşanıyor.

ETİYOPYA’DA BARIŞ ÇAĞRISI

Afrika Birliği Başkanı, pazar günü yaptığı açıklamada Etiyopya’nın Tigray bölgesinde iki yıldır devam etmekte olan çatışmanın taraflarını “derhal barış görüşmelerine katılmaya” çağırdı.

Etiyopya hükümeti ve müttefikleri, 2020’nin sonlarından bu yana Tigray güçleriyle çatışıyor. Çatışma binlerce sivilin ölümüne ve milyonlarca insanın yerinden olmasına sebep oldu. Yüz binlercesi de olası bir kıtlıkla karşı karşıya.

Her iki taraf da çatışmanın başlamasından birbirini sorumlu tuttu. Afrika Birliği Başkanı Moussa Faki, Tigray’da artan şiddet haberlerini ciddi endişeyle takip ettiğini ifade etti.

Afrika Birliği’nden yapılan açıklamada, “Başkan, tarafları koşulsuz şartsız bir ateşkese ve insani hizmetlerin sağlanması için uygun şartların yaratılmasına acilen çağırıyor.” dedi.

Bu ayın başlarında yapılması planlanan Afrika Birliği liderliğindeki barış görüşmeleri, lojistik nedenlerle ertelenmişti.

ETİYOPYA HÜKÜMETİ SESSİZ

Tigray yetkilileri, güçlerinin acil bir ateşkese uyacağını iddia etmişti. Yapılan açıklamada, “Düşmanlığı durdurmaya yönelik çabalar, insani felaketin ciddiyetinin altını çiziyor” denildi.

Etiyopya hükümet sözcüsü Legesse Tulu, askeri sözcü Albay Getnet Adane, Başbakan Abiy Ahmed’in ulusal güvenlik danışmanı Redwan Hussein ve Abiy’in sözcüsü Billene Seyoum, yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

“ETİYOPYA’YA SİLAH SAĞLAYANLARA YAPTIRIM”

ABD Kalkınma Ajansı (USAID) Başkanı Samantha Power Pazar günü yaptığı açıklamada Etiyopya Federal Güçleri’nin ve Eritre Silahlı Kuvvetleri’yle birlikte yürüttüğü ortak taarruzun durdurulması çağrısında bulundu.

Power, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bir milyon kadar insan kıtlığın eşiğindeyken, tüm tarafları ateşkesi kabul etmeye çağırıyoruz. Eritre Silahlı Kuvvetleri’den Etiyopya’da güvenli ve engelsiz insani yardım erişimini sağlaması ve ülkeden geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

HER TAŞIN ALTINDAN SENATÖR MENENDEZ ÇIKIYOR

Türkiye karşıtlığıyla bilinen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ateşkes sağlanmadığı takdirde, ateşkes çabalarını baltalayan veya savaşan taraflara silah sağlayanlara yaptırım uygulamayı amaçlayan bir yasayı geçirmeye çalışacağını söyledi.

Eritre Enformasyon Bakanı Yemane Gebremeskel ise yorum taleplerine yanıt vermedi.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası