Ukrayna, İran’ı Rusya’ya İHA satmakla suçladı

Ukrayna, İran’ı Rusya’ya İHA satmakla suçladı

Son haftalarda Rusya tarafından Ukrayna’ya gerçekleştirilen saldırılarda kullanılan İHA’ların İran yapımı oldukları iddia ediliyor. Hatta bu yüzden Ukrayna, İran ile diplomatik ilişkilerini yavaşlatıyor. Eleştirileri oklarını üzerine çeken İran ise iddialardan Batı medyasını sorumlu tutuyor.


Rusya’ya İHA satmakla suçlanan İran eleştirilerin odağında!

İRANIN İHALARLA BAŞI DERTTE!

İran Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın Rusya’ya “Ukrayna’daki savaşta kullanılmak üzere silah sağladığı” iddialarını bir kez daha yalanladı.

Kiev ve Batılı müttefiklerinin çoğu, Moskova’yı son haftalarda Ukrayna’ya yönelik saldırılarda İran yapımı insansız hava araçlarını kullanmakla suçladı. Konunun Avrupa Birliği dışişleri bakanları tarafından Lüksemburg’da düzenlenecek toplantıda ele alınması bekleniyor.

İRANLI BAKAN “TARAFSIZIZ” DEDİ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdollahian, İran İslam Cumhuriyeti’nin Ukrayna’daki savaşta kullanılmak üzere herhangi bir silah sağlamadığını ve vermeyeceğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı, Portekizli mevkidaşı Joao Gomes Cravinho ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Krizin taraflarını silahlandırmanın savaşı uzatacağına inanıyoruz” dedi.

Ne Ukrayna’da ne de Afganistan, Suriye ve Yemen’de savaşı doğru yol olarak görmedik ve görmüyoruz” dedi.

Cuma günü AB dış politika sorumlusu Josep Borrell ile yaptığı ayrı bir telefon görüşmesinde Amir-Abdollahian, İran’ın yaklaşık sekiz ay önce başlayan savaşa karşı resmi pozisyonunun tarafsızlık olduğunu yineledi.

“Rusya ile savunma işbirliğimiz var ancak Ukrayna’daki savaşla ilgili politikamız çatışan taraflara silah göndermek değil. Tam aksine savaşı durdurmak ve insanların yerinden edilmesine son vermektir.” dedi.

ZELENSKİ İHALAR KONUSUNDA İRAN’I İŞARET ETTİ

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, İran insansız hava araçlarının Rusya tarafından Ukrayna’nın birçok şehrinde enerji altyapısına yönelik saldırılarda kullanıldığını söyledi.

İRAN, BATI MEDYASINI SUÇLADI

Geçen ay Kiev, Rusya’ya silah teslimatı yaptığı iddiasıyla Tahran ile diplomatik ilişkilerini önemli ölçüde azaltma karar almıştı.

İran, Ukrayna yönetimi tarafından alınan kararın “yabancı medya propagandası tarafından sağlanan asılsız bilgilerden kaynaklandığını” söyledi.

Eylül ayında ABD, İran insansız hava araçlarını Ukrayna’da kullanması için Rusya’ya teslim etmekle suçladığı bir şirkete yaptırım uygulamıştı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası