Şi’nin Çin’i: Tayvan’da ‘Güç Kullanımından Vazgeçmeyi Asla Taahhüt Etmeyecek’

Şi’nin Çin’i: Tayvan’da ‘Güç Kullanımından Vazgeçmeyi Asla Taahhüt Etmeyecek’

Geçtiğimiz ay ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan Parlamentosu’nu ziyareti sonrası kızışan Çin-Tayvan ilişkilerine Şi Cinping’den çok açık bir mesaj geldi: “Güç Kullanımından Vazgeçmeyi Asla Taahhüt Etmeyeceğiz!


Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin’deki Komünist Parti Kongresi’nin başlangıcı münasebetiyle, pazar günü yaptığı konuşmada, Tayvan meselesi söz konusu olduğunda Çin’in “asla güç kullanımını bırakma taahhüdünde bulunmayacağını” söyledi.

Pekin’in Büyük Halk Salonu’nda Komünist Parti delegelerine seslenen Şi Cinping: “Tayvan sorununu çözmek Çinlilerin kendi meselesidir ve sadece Çinliler tarafından çözülmelidir. En büyük samimiyet ve en büyük çabalarla barışçıl bir yeniden birleşme umudu için çabalamaya bağlı kalacağız, ancak asla güç kullanımını bırakma taahhüdünde bulunmayacağız ve gerekli tüm önlemleri alma seçeneğini de saklı tutacağız” dedi.

Çin, kendi kendini yöneten, demokratik Tayvan’ı topraklarının bir parçası olarak görüyor ve gerekirse askeri müdahaleyle bir gün geri alınacağından emin.

Şi, “Ulusal yeniden birleşme ve ulusal gençleşmenin tarihi çarkları ileriye doğru dönüyor” dedi ve ekledi: “Anavatanın yeniden birleşmesi sağlanmalı ve sağlanacaktır.”.

Şi, konuyla ilgili “bölücülüğü ve müdahaleyi” kınadı.

Ayrıca, 2020’de şehirdeki muhalefeti ortadan kaldıran bir ulusal güvenlik yasasının geçişinin ardından Hong Kong’un “kaostan yönetişime” geçişini de selamladı.

“Hong Kong’daki durum “kaostan yönetime” büyük bir geçiş sağladı” dedi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası